V každé zahradě mohou být plochy, na kterých nechceme nebo nemůžeme vysazovat vysoké rostliny. Lze je osít trávou, ale jak všichni víme, údržba pak bývá pracná. Pokud odoláme pokušení místa definitivně zakrýt dlažbou nebo fádním betonem, zbývá jediná možnost: vysadit půdopokryvné dřeviny.
Tyto rostliny totiž vytvoří v krátké době kompaktní koberec, který nedovolí, aby se na stejném místě rozšířil plevel. Vhodných druhů je víc, ale jen pokryvné růže dokáží plochu ozelenit v přiměřené výšce a zároveň od léta do počátku podzimu ozdobit květy.

Nádherné plochy plné barev a nenáročné na údržbu

Půdopokryvné růže tvoří dnes samostatnou specifickou skupinu a vyznačují se kompaktním nízkým růstem. Výhony zprvu sice mohou být vzpřímené, ale brzo se rozprostřou do plochy a někdy vytvoří i delší poléhavé šlahouny. Celková výška porostu by po několika letech neměla přesahovat 80 až 100 cm. Květy půdopokryvných neboli pokryvných růží (jak se také někdy označují) jsou poměrně malé, pokud jsou plně rozevřené, mají v průměru kolem 5 cm, ale nalezneme i odrůdy s menšími nebo většími květy, zpravidla od 2 do 8 cm. Dnes se pěstují převážně odrůdy s květy plnými, které mají 15 a více květních plátků. Květy bývají většinou ve velmi početných bohatých, různě uspořádaných květenstvích a mnohdy zcela překrývají listy a vytvářejí ucelenou barevnou plochu.
Přednosti a nedostatky
U většiny odrůd těchto růží dosáhli šlechtitelé velmi dobrého zdravotního stavu. Napadení houbovými chorobami (černá skvrnitost, padlí) bychom se proto za normálního průběhu počasí neměli obávat.


Jak vybírat sazenice?

U půdopokryvných růží tolerujeme méně výrazné vybarvení poupat a jejich krátký tvar. Většina odrůd nevoní. I když to patrně nebylo hlavním záměrem šlechtitelů, hodí se mnohé tyto růže i pro řez do váz a působivé jsou také šípky. Z reklamních důvodů se občas za půdopokryvné růže vydávají i výškou a způsobem růstu (keře volně rostoucí) naprosto jiné odrůdy – třeba růží mnohokvětých. Růže miniaturní zase nenarostou tak intenzivně do šíře a plochu zcela neobsadí.

U starších odrůd této skupiny bylo zastoupení barev omezeno jen na světle či středně růžovou a bílou, což neposkytovalo možnost nějakých kontrastních barevných kombinací. Dnes z odstínů známých u velkokvětých růží chybí snad jen výrazně sytě žlutá a oranžová, modrofialová, temně fialová a temně červená barva.

Kam, kdy a jak sázet

Růže této skupiny jsou nenáročné, postačí jim obvyklá hlinitá zahradní půda a místo na slunci.

  • Pokud je půda neúrodná a špatné struktury, zlepšíme ji na celé ploše do hloubky asi 30 cm kompostem a plnými hnojivy.
  • Před výsadbou musíme dát dobrý pozor na vytrvalé plevele (pýr, pcháč, smetanku, svlačec, pryskyřník, přesličku, mléč), jejich pozdější udolání je v porostu růží skoro nemožné. Půdu tedy připravujeme s časovým předstihem.
  • I když půdopokryvné růže často nakupujeme jako kontejnerované, je přece jen nejlepší sázet je na podzim nebo brzy na jaře.
  • Do půdy sazenice ukládáme poněkud hlouběji (o 5 cm) a rostliny radikálně seřízneme, aby dobře rozvětvily.
  • Půdopokryvné růže vysazujeme na vzdálenost asi 50 cm (4 ks na 1 m2) a dobře je zalijeme.


Jak ošetřovat a přezimovat?

Během růstu můžeme u přímých dlouhých (vystřelujících) letorostů vrchol zkrátit. Odkvetlé květy odstraňujeme až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích. Totéž uděláme na podzim. Ochranu přisypáváním půdy před zimou většinou neděláme, je ovšem možné růže chránit třeba chvojím.

Základní řez na počátku rašení růží, což bývá asi v polovině března, omezíme na mírné plošné zkrácení a zarovnání (stačí i nůžky plotovky). Individuální prořezávání větviček by bylo pracné a zbytečné. Někdy je nutné věnovat zvláštní pozornost jen větvím polámaným sněhem nebo jinak poškozeným.

  • Půdopokryvné růže bývají řízkované, podnože tedy nemohou prorůstat nežádoucím způsobem.
  • Starší výsadby na jaře povzbudíme rozhozením plného hnojiva v dávce asi 70 g na 1 m2.
  • Pokud mají růže opravdu pěkně kvést, je potřeba je v suchém období důkladně prolít. Výsledek je brzo patrný. Kapalné přihnojování na list je možné a vhodné během celé vegetace, protože takřka všechny tyto růže před zimou dobře vyzrávají.

Výběr nejkrásnějších odrůd

Do přehledu nejkrásnějších odrůd jsme zařadili jen ty, které kvetou prakticky nepřetržitě od června do zámrazu. Dá se říci, že to v takovém rozsahu nedokáže žádná jiná dřevina.

Bílá

´Aspirin Rose´, ´Crystal Fairy´, ´Diamant´, ´Diamond Border´, ´Edelweiss´, ´Hannovers Weisse´, ´Hill´, ´Hybe´, ´Ice Meidiland´, ´Kent´, ´Nemo´, ´Snow Carpet´, ´Tumbling Waters´, ´Venice´, ´White Haze´, ´White Meidiland´

Světle žlutá

´Celina´, ´Sedana´, ´Sonnenschirm´, ´Sunny Rose´


Světle růžová

´Butterflies´, ´Cute Haze´, ´Heideröslein Nozomi´, ´Kleine Eva´, ´Medeo´, ´Pearl Meidiland´, ´Pink Bassino´, ´Satin Haze´, ´Satina´, ´Sommerwind´, ´Wildfang´


Sytě růžová

´Arcadia´, ´Candy Rose´, ´Heidetraum´, ´Knirps´, ´Mirato´, ´Palmengarten Frankfurt´, ´Richard Strauss´, ´Rosy Carpet´, ´Sachsisch Lichtenstein´, ´Silencio´

Červenorůžová

´Fairy Dance´, ´Gärtnerfreude´, ´Kleine Dortmunderin´, ´Limesglut´, ´Stadt Rom´

Červená

´Erica´, ´Fairy Queen´, ´Lachs´, ´Lilliput´, ´Mainaufeuer´, ´Matador´, ´Pathfinder´, ´Purple Haze´, ´Red Cascade´, ´Scarlet Meidilland´, ´Sommerabend´, ´Sorrento´

Červenofialová

´Beys´, ´Heidefeuer´, ´Ryttila´

Světle fialová

´Foxi´, ´Lavender Cover´, ´Lavender Dream´, ´Knirps´, ´Sommerwind´