V přírodě a na zahradách začínají nakvétat podle počasí během března až dubna, v obchodech bývají v prodeji rychlené primulky i dříve. Bohužel po odkvětu většinou skončí v popelnici, přitom je na jaře můžeme přesadit do zahrady či do květináčů a mohou nám dělat radost i několik let.

Prvosenky ze skleníků

Rychlení prvosenek probíhá ve sklenících s přesně regulovanou teplotou, intenzitou a dobou světla i výživou rostlin a umožňuje produkovat kvetoucí rostliny i mimo přirozenou dobu kvetení.

Jak se těšit z květů rychlených primulek co nejdéle?

Pokud je koupíme čerstvě nakvetlé, vydrží v dobrých podmínkách (světlé místo s teplotami 15–20 °C) kvést asi 3–5 týdnů. Vyšší teploty dobu kvetení zkracují až na několik dnů a nízká intenzita světla negativně působí na celkový stav rostlin (blednou a vysilují se). Zeminu bychom měli udržovat stále mírně vlhkou – při nedostatku vody rychle vadnou listy i květy, pokud ovšem květináčky trvale stojí v misce s vodou, zahnívají kořeny.

Výsadba na zahradu

Když doma petrklíče odkvetou, můžeme je za příznivého počasí (při teplotě minimálně 10 °C) vysadit na zahradu na polostinné až slunné místo. Pokud jsou rychlené rostliny dostatečně silné, zdravé a pěstované za dobrých podmínek, mohou nasazovat poupata ještě i v době, kdy je vysazujeme ven, takže pokvetou i na novém stanovišti. V době květu rostliny pravidelně každých 14 dní hnojíme.

Substrát je vhodné vyměnit

Primulky bývají často zasazené do tzv. rašelinových množárenských substrátů. Jejich výhodou je, že se s nimi v zahradnických závodech snadno pracuje a za ideálních pěstebních podmínek v nich rostliny po určitou dobu velice dobře prosperují. Z hlediska dlouhodobého pěstování však takový substrát vhodný není, protože je velice chudý na živiny a častým hnojením se rychle zasoluje a tím znehodnocuje. Problémy bývají i s udržením správné vlhkosti – při přelití tyto substráty dlouho drží vodu a snadno se „rozbahní“, a naopak po přeschnutí vodu špatně nasávají. Pokud tedy chceme, aby primulky kvetly delší dobu, musíme je přesadit.

  • Substrát pro výsadbu do nádob i na zahradu by měl být výživný a propustný (např. směs zahradního kompostu, písku a rašeliny v poměru 3:2:1).
  • Při sázení je dobré většinu původního rašelinového substrátu z kořenového balu opatrně oklepat a kořeny rozvolnit.

Nový substrát s výrazně jiným „vodním režimem“ by totiž prosychal jinak než původní substrát. Rostlina by pak snadno mohla uhnít nebo naopak zaschnout a také prorůstání kořenů do substrátu s celkově jinou strukturou by byla mnohem pomalejší než ve vyrovnaném prostředí.

Nechejme se překvapit

I když dodržíme všechny zásady pěstování a o přesazené rostliny se správně postaráme, nebudeme mít nikdy jistotu, že přežijí zimu nebo že příští rok vykvetou opět stejným květem. Rychlené primulky jsou často až několikanásobní kříženci, vytvoření pro co nejrozmanitější barvy, tvary i velikosti květů, a jejich „rodokmenu“ se těžko dopátráme. Mohou tak mezi nimi být jak rostliny, které si své vlastnosti udrží po několik let, tak choulostiví jedinci, kteří zimu nepřežijí nebo po jednom či dvou letech zplaní a barvu květů zcela změní.