Zahradníci a pěstitelé mají k ruce pomocníky, kteří jim péči o půdu a rostliny velmi usnadní. Vyvíjely se stovky let, některé mají kořeny ještě starší. Základní podoba se dnes již příliš nemění, je léty praxe ověřena jako ta pravá. Mění se však materiály - například s ergonomicky tvarovanou, lehkou násadou a kvalitní čepelí se pracuje snáze. Počáteční investice do nářadí může být větší, ale při dobré péči vám kvalitní nástroje vydrží i desítky let. K dostání jsou dnes i násady teleskopické, nebo různě dlouhé univerzální násady k různým druhům nářadí (motyčky, kypřiče, plečky), které můžete střídat podle potřeby.

Co patří do základní výbavy?

  • Rýč slouží k rytí záhonů a obrývání jejich okrajů, odstraňování drnů, k hloubení jam pro výsadbu dřevin a trvalek (pro tento účel je výhodná zašpičatělá čepel).
  • Rycí vidle, lehčí příbuzné rýče, jsou vynikající pro provzdušňování půdy, odplevelování větších ploch, zapravování kompostu nebo hnoje do půdy. Poslouží i jako klasické vidle na nabírání kupek rostlinného materiálu či při přehazování a úpravě kompostu.
  • Hrábě s lehkým dřevěným nebo umělohmotným hrabištěm se hodí k hrabání trávy i listí, robustní kovové hrábě (nebo hrábě z pevné hmoty) slouží k urovnávání půdy na záhonech (poslouží při něm obě jejich strany). Drátěné hrábě jsou ideální pro pečlivé vyhrabávání trávy, listí a plstě z trávníku.
  • Motyky a motyčky s různými tvary čepele kypří povrch půdy, díky ostré čepeli slouží i k pletí. Snadno s nimi vytvoříme řádky pro výsev či výsadbu, hodí se i na hloubení menších jamek pro malé sazeničky. Speciální břitvová motyčka se hodí k pletí mezi řídky, podobně jako plecí očko.
  • Plečka zvaná i kypřič nebo kultivátor je podobná motyce, ale místo čepele má 3 zahnuté hroty. Slouží k jemnějšímu pletí i kypření.
  • Plecím očkem můžete plevelu podseknout kořínky tahem pod povrchem půdy, aniž byste se museli ohýbat. Očkem buď jeďte jedním směrem, nebo s ním pod povrchem půdy pohybujte sem a tam. Plevel pak můžete nechat zaschnout a snadno shrabat.
  • Sázecí lopatka se hodí při sázení, k hloubení menších jamek, nabírání menšího množství substrátu (například i do nádob a truhlíků), k mísení substrátů.
  • Zahradnické nůžky slouží k zastřihování slabších větví a silnějších stonků. Větvičky lépe stříhají nůžky jednobřité – ostrý břit krájí proti ploše. Práci usnadňuje ozubený převod. Pro silnější větve jsou určeny pákové nůžky s dlouhými rukojeťmi. Pokud se chystáte pěstovat zastřihávaný živý plot, budete potřebovat i nůžky s dlouhými břity.
  • Zahradnický nůž s ostrou zakřivenou čepelí usnadní odebírání řízků, lze jím i seřezávat tenčí větévky. Pilku oceníte při prořezávce většcíh větví.
  • Kosu ocení každý, kdo si chystá založit květinovou louku nebo vyšší trávník. Zkušený sekáč porazí v rychlosti i kvalitě sečení strunovou sekačku, a to bez benzínu, zápachu a hluku! Sečení je navíc skvělým cvičením pro záda - samozřejmě je třeba si osvojit efektivní techniku.

Kromě základní sady budete potřebovat ještě kropící konve, koše a košíky na trávu nebo listí, košťata na dlažbu, terasy či cestičky. A také brousky. Čepele veškerého nářadí je třeba pravidelně brousit. U kosy je pak nezbytný i naklepávač ostří kos (nezkušeným nahrazuje klasickou babku a kladívko).

Nejen kosa, ale i veškeré další ruční, nemotorové nářadí, má ještě příznivý vedlejší efekt – slouží jako přirozená posilovna.