Mezi nejoblíbenější druhy doma i na zahradě pěstovaných netýkavek patří Impatiens walleriana a Impatiens New Guinea – hybridy. Obě jmenované rostliny jsou vytrvalé a oblibu si získaly zejména díky neúnavnému kvetení po celou vegetační sezonu. Mezi pěstiteli jsou velmi oblíbenými květinami a spolu s begoniemi jsou řešením, jak osadit okenní truhlíky situované na stinnější stranu. Netýkavky lze použít samostatně, ale také v kombinaci s ostatními druhy. Protože barevná škála květů je velká, lze bez problémů vytvářet nejrůznější barevné kombinace.

Impatiens walleriana má pěkný, pravidelný, keřovitý růst a dosahuje výšky 20–40 cm. Keřík bohatě rozvětvuje a nové výhonky jsou obsypány množstvím poupat. Nejčastějšími barvami jsou růžová, všechny možné odstíny červené, fialová, bílá a lososová. Existují už i dvoubarevné formy s očkem. Květy jsou jednoduché, ale vyšlechtěny byly i plnokvěté formy. Celá rostlina je dužnatá a poměrně křehká.

Impatiens New Guinea, jejíž hybridy vznikly křížením druhů I. hawkeri a I. Linearifolia, se u nás objevila relativně nedávno, v 80. letech, ovšem ihned si získala přízeň zákazníků díky syté barvě listů a květům, které dorůstají v průměru až do velikosti 5 cm. Listy byly u prvních odrůd žlutočerveně panašované, u nových kultivarů mají sytě zelenou barvu přecházející u některých odrůd až do téměř černé. Vybírat lze z odstínů bílé, růžové, fialové, červené a oranžové. Běžné a na trhu žádané jsou barevné kombinace s bílým žíháním. Výhodou je také délka kvetení – kvalitní odrůdy vydrží kvést po celou sezonu a končí až s prvními mrazíky. Vzrůst rostlin je mohutnější, než je tomu u I. walleriana. Často vídáme obří rozkvetlé balzamíny připomínající kytice chryzantém prodávaných na podzim ve velkých květináčích. Tato rozkvetlá nádhera nejlépe působí na terase či u domovního vchodu.

Množení semeny i řízky

Netýkavky lze množit dvěma způsoby, a to řízkováním a výsevem semene.

Jarním výsevem se častěji množí I. walleriana, kterou vyséváme počátkem března. Není to nijak složité, výsev zvládneme i v domácích podmínkách.

Množení řízkováním je možné kdykoliv v průběhu roku:

  • Řízek seřízneme kousek pod očkem, do výšky 2 cm odstraníme listy a z vrchní části řízku odstříháme všechny květy a poupata.
  • Řízky je vhodné namočit do stimulátoru.
  • Mírně šikmo je zapíchneme do substrátu složeného z jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu perlitu.
  • Připravené řízky přeneseme na místo s teplotou okolo 25 °C a truhlíček (nebo jinou nádobu) přetáhneme igelitem či mikrotenovou fólií. Kořenění by mělo začít zhruba po 14 dnech.

Přezimování

Minimální teplota pro přezimování je kolem 10 °C a maximum pak 17 °C.

Další výhodou netýkavek je i jejich poměrně snadné přezimování. Rostliny nesnesou mráz a před prvními mrazíky musí být přeneseny na bezpečné místo.

Pokud máme chladnější pokoj, třeba ložnici, necháme balzamíny v ní. Při omezenější zálivce v pořádku přezimují a nejen to: po celou zimu pokvetou. Na jaře je pak přesadíme do nové zeminy určené pro balkonové rostliny. Keře můžeme i lehce upravit řezem.