Základem zdravé, kypré a trvale úrodné půdy je byl a stále je poctivý hnůj. Díky němu bude půda kyprá, zdravá a bohatá na humus, který v ní drží vláhu i živiny. A tekuté hnojivo z něj vyrobené podpoří bohatství květů od jara až do podzimu.

Jak hnůj používat?

Bezpečný je hnůj z ekologického zemědělství, nebo od farmáře či souseda, kterému můžete důvěřovat. Kejda z velkochovů může obsahovat i nežádoucí látky. Vhodný je hnůj kravský, ovčí, kozí, prasečí i koňský, který se nejrychleji rozkládá. Pokud však chceme půdu obohatit před jarním setím a výsadbou, až na výjimky není vhodný čerstvý chlévský hnůj - přemíra živin v něm obsažených rotliny “spálí”. Hnůj je před použitím třeba zkompostovat (jeho přídavek kompost výrazně zkvalitní), nebo nechat na vzduchu zetlít a teprve poté zapravit v 5-10 cm silné vrstvě do půdy. K dostání je dnes i hnůj granulovaný – díky tomu, že se jedná o již zfermentovaný a sušený produkt, můžete ho dávat bez obav přímo k rostlinám. Je třeba ho lehce napravit do půdy, aby mohl začít pracovat a předvedl, co umí.

Tradiční hnojivo pro květiny i plodovou zeleninu

Z drůbežího trusu můžete poměrně připravit tekuté hnojivo, které podpoří růst, kvetení a plodnost rostlin. Nedaly na něj dopustit naše babičky a i my se k němu pokorně vracíme. Obsahuje vše, co rostliny potřebují a přitom prospívají i půdě. Slepičince nařeďte vodou v poměru 1:10 a ponechejte 3-4 týdny zkvasit v nekorodující nádobě. I když kvašení doprovází určitý zápach, ponechejte volný přístup vzduchu (místo víka sud přikryjte sítem, aby se v něm neutopil neopatrný pták nebo jiné zvíře). Silně naředěným výluhem poté aplikujte jednou týdně k rostlinám spolu se zálivkou. Tekutý koncentrát z drůbežího trusu můžete i zakoupit.