Dobře založený trvalkový záhon je na údržbu méně náročný, nežli trávník. Trvalky koření hlouběji, nikdo je netrápí odstraňováním listů, a tudíž potřebují méně vody i hnojiva. To však platí až poté, co se ujmou a vzrostou, a pokud mezi nimi neponecháváte holou půdu. Ideální dobou pro zakládání záhonů je jaro nebo podzim.

Záhon, jehož spodní patro tvoří koberec kakostů, oživují ho ohnivě zbarvené zápleváky, růžové rozchodníky a zjemňují okrasné traviny:

Tipy pro trvalkové výsadby

  • Vybírejte trvalky s ohledem na podmínky zahrady a stanoviště (půda těžká či lehká, slunce či stín)
  • Půdu mezi sazenicemi mulčujte, abyste chránili půdu před vysycháním a zaplevelením.

Veselý záhon tvořený pivoňkami, kosatci, diviznou, kontryhelem měkkým, slézem, okrasným česnekem a travinami:

:

  • Na zaplnění mezer mezi trvalkami (než se rozrostou), můžete využít letničky. Nejlépe takové, které se množí samovýsevem, ale nejsou tak mohutné, aby trvalky utlačovaly – naopak s jejich rozvojem samy pomalu ustoupí.

Půvabnému záhonu dominují náprstníky a jiřinky, doplňují je traviny:

  • Kvetoucí trvalky lze kombinovat i s nižšími keři, okrasnými trávami i výraznými dvouletkami.
  • Pokud mezi trvalky vysadíte okrasné cibuloviny, bude záhon plný barev již časně zjara.

Pestrobarevnou směs tvoří máčky, kraspedie kulovité, okrasné česneky a řebříčky, rmen barvířský, levandule, slézy, kopretiny, divizny, rozrazil klasnatý a další trvalky:

Založení záhonu je náročnější, ale do budoucna se vyplatí. Dobře zvolená kompozice pokvete od jara do podzimu, můžete si hrát s barvami květů i listů, tvary rostlin. Výběr zahradních trvalek je tak široký, že jistě najdete druhy a odrůdy, které se nám líbí a zároveň jim vyhovuje naše půda a hodí se k sobě.