Nemilým překvapením bývá zimní pracovní aktivita hlodavců. Pokud se na vaší zahradě vyskytují, určitě se část cibulí ztratí úplně a jiné budou na zcela jiném místě a v jiné hloubce, než jste je vysadili. Tulipány jsou pro myši velice atraktivní. Pokud tedy objevíte cibule různě obrácené, je vhodné je ihned přesadit do přiměřené polohy a hloubky, aniž oklepete půdu z kořenů.

Jarní hnojení

Brzy po té, co roztaje sníh, počasí se ustálí a přejdou větší mrazy, se na povrchu půdy objeví rašící špičky tulipánů se svinutými listy. To je nejvhodnější doba pro rovnoměrné rozhození některého plného granulovaného hnojiva po záhonu:

  • Hnojení vyžaduje skupina zahradních tulipánů a vysoce prošlechtěné hybridy botanických tulipánů. Nízké botanické druhy na skalkách nikoli.

    Na půdách dobře zásobených živinami postačí i jednosložkové dusíkaté hnojení. Přiměřená dávka je asi 40 g na 1 m2.
  • Protože jsou tulipány na živiny dosti náročné, můžete v menší dávce přihnojení opakovat v době, kdy se ukazují poupata.
  • Při hnojení tulipánů s rozvinutými listy aplikujte hnojivo mezi řádky tak, aby se nedostalo do úžlabí listů, neboť by je mohlo popálit. Pokud se listy přece jen do kontaktu s minerálním hnojivem dostanou, pečlivě je ihned proudem vody omyjte.

Zálivka, pletí a provzdušnění

V jarním období bývá vláhy dostatek. Ovšem často již koncem dubna může půda vysychat. Tehdy rostliny vydatně zalijte. Pokud mají tulipány dostatek vody, jsou vyšší, mají větší květy i nově vznikající cibule.

I když je půda po zimě bez plevelů, nebo jen místy roste pro tulipány neškodný ozimý ptačinec žabinec, jakmile to struktura půdy dovolí, pruhy mezi řádky náležitě prokopejte. Po zimě ulehlá, neprovzdušněná půda totiž přispívá k rozvoji houbových chorob.

Semena nenechejte dozrát

Ihned po odkvětu se u tulipánů vytvářejí tobolky se semeny. Výsev je sice možný, ovšem účelný je jen při šlechtění nových odrůd. Je to totiž běh na dlouhou trať. Za dva roky po výsevu vypadají tulipány asi jako pažitka a prvních květů, které neodpovídají výchozí rostlině, se dočkáte asi po šesti letech. Představa, že se tulipány „sprášily“, a proto letos mají jinou barvu než před rokem, je mylná. Když pozorujete, že loňské červené tulipány jsou letos menší a víceméně žluté, může za to patrně virová pestrokvětost a tulipány je třeba ihned odstranit i s civulí, aby se choroba nešířila.

Zbytečná tvorba semen rostliny tulipánů značně oslabuje a hmotnost nově se tvořících cibulí klesá o 10 až 20 %. Proto ihned po odkvětu vznikající tobolku s asi 2 cm lodyhy odlomte. Nejlépe rukou, abyste nepřenesli řezem nůžkami virovou pestrokvětost. Tulipány je třeba odhlávkovat (odborný termín) dříve, než okvětní plátky opadnou.

Zatahování listů

Pěstování tulipínů po odkvětu vyžaduje trpělivost. Jistěže listy již nevypadají nejlépe (a máte sto chutí je odstranit), ale rostlina je nutně potřebuje ještě čtyři týdny, neboť právě v té době se tvoří nové cibule. Nelze doporučit ani způsob, při němž odkvetlé rostliny vytáhnete a znovu je vysadíte na jiné místo. I při velmi pečlivém přesazování se kořeny poškodí a cibule se řádně nevyvinou. A tak teprve po polovině června nastává vhodná chvíle pro vyzvednutí cibulí, které již mají hnědou slupku.

Řez květů do vázy

Když toužíte nařezat si tulipány do vázy, udělejte to brzy ráno. Vybírejte ještě uzavřená poupata a na rostlině ponechte dolní největší listy. Pozor na možnost přenosu virové pestrokvětosti zahradními nůžkami! Řezané tulipány je možné pevně převázané jemným papírem do svazku a vodorovně položené v chladničce při teplotě těsně nad nulou skladovat bez vody i několik dní. Pak řez obnovte a květiny dejte nasát do vody.