Jezdila jsem v dětství k tetě, přístupová cesta byla lemovaná floxami. Ráda bych si tuto vzpomínku vysadila na svoji zahrádku u horské chalupy. O jakou rostlinu se vlastně jedná a co vyžaduje?
ptá se Věra Ležatková z Třebíče

Návrat plamenky

Těžko bychom asi našli před pár desítkami let venkovskou zahrádku, na níž by tato květina chyběla. Plamenka latnatá (Phlox paniculata) často lemovala přístupové cesty k domům, nebo vévodila jako solitér v předzahrádce. Postupně se ale jaksi stala nemoderní rostlinou a ve venkovských zahradách ji nahradily druhy, které patří spíš do zámeckých parků. Je proto určitě potěšitelné, že v posledních letech se pomalu začíná do zahrádek navracet.

V Americe roste plamenka i planě

Původní domovinou plamenky je východní část USA, kde roste divoce na živných říčních náplavách. Lodyhy dorůstají až do metrové výšky, barevná škála květů postupuje od zářivě bílé přes krémovou, růžovou, fialovou až do syté fialovočervené, doplněné výrazným očkem. Kvete bohatě od července prakticky až do zámrazu.

Pěstování

Plamenku se vyplatí vysazovat především do vysokých trvalkových záhonů, snad nejlépe působí v malých předzahrádkách roubených chalup, kde nádherně oživí tmavé dřevo stavení.

  • Je poměrně nenáročná, ale dobře se jí daří na kyselých vlhčích půdách s dostatkem živin a vyšší vzdušnou vlhkostí. Je proto předurčena k pěstování v podhorských oblastech.
  • Přesto, že se množí i semenem, nejjednodušší a také nejčastěji používaný způsob rozmnožování je dělení trsů v jarním nebo podzimním období.

Při výsadbě v suchých půdách někdy trpí padlím, proti kterému raději preventivně zasahujeme chemickou ochranou, nejpozději je nutné zasáhnout při zjištění prvních příznaků padlí.