O tom jak vrbový altánek naplánovat a vysadit jste se mohli dočíst v článku Vrbový altánek může vyrůst i ve vaší zahradě. Tentokrát se zaměříme na péči o tuhle stálerostoucí stavbu. Vydejme se tedy na další, poslední, krok na naší cestě k živému altánku.

Zaplétání prutů není jednorázová záležitost

Pruty zasazené v hloubce cca 40-50 cm můžete zaplétat ihned. Nemusíte čekat, až zakoření. Pokud jste pruty správně zasadili a zeminu udusali, nemusíte se bát, že vrbičky zaplétáním vylezou ze základních děr.

Pro svazování zapletených prutů zvolte přírodní provázek, který se časem rozloží. Jeho výhodou je, že doba rozkladu obvykle odpovídá době potřebné ke svázání. Použít můžete i vázací bužírku pro vinnou révu. Ze zkušenosti radím – nepoužívejte drátky. Ty vrbu zaškrtí a po čase je nutné je sundat, nebo vyměnit. A co hůř: mohou do prutů i zarůst, pokud nedáte pozor a nesundáte včas všechny spoje.

Svazovat můžete dle vlastní fantazie a trpělivosti. Vyvázat lze několik prutů k sobě, časem pak srostou v jediný, základní pilíř. Vyvázat můžete pruty do kosočtverců, jako náznak vrbového plotu. Postupně vyvazujte i křížem, vytvoříte tak hustou stěnu, která poskytne více soukromí. Pokud jsme nezvolili do budoucna svázání prutů do živé střechy, můžete tvořit ve výšce ozdobné oblouky. Záleží na vaší fantazii a naplánované konečné podobě celé stavby.

Z matečních prutů zapleťteme základ živého stínu. Postupem času vyrostou další nové větvičky. I jejich úprava má jistý řád. Nejlépe je provádět tuto činnost v zimních měsících, kdy větvičky dostanou už sílu a nejsou tolik křehké.

Zaplétejte hlavně tam, kde je prázdné místo, nebo došlo k uschnutí původního prutu. Snažte se, aby základní živé pruty měly dostatek světla a zapletením nedošlo k jejich prosychání a následně odumření. Ve zkratce vysvětleno - kde uvidíte volný prostor, tam veďte a svažte novou větvičku. Můžete ji omotat kolem jiné suché větve. Naopak vyplétat není vhodné větvičky kolem živého prutu. Mohlo by dojít k jeho zničení.

Řezat musíte nejméně dvakrát ročně

Základem všeho jsou ostré nůžky. Některé zdroje tvrdí, že vrbovou stavbu je nutno prořezávat 3x ročně. Já prořezávám 2x. Poprvé začátkem března, než se altánek probudí ze zimního spánku. Druhé střihání provádím v červenci, aby se znovu zazelenal, povyrostl a nadále přinášel tolik potřebný stín.

  • První řez, březnový, je skutečně radikální. Pomocí nových větviček provedu potřebné zapletení vzniklých děr, jak je popsáno výše. Ostatní výhonky stříhám u základního prutu. Nelekněte se, když vám zbude jen hrubá konstrukce. O to více pak propukne nový růst a celá stavba bude doslova zelenou barvou svítit a hrát. Řídím se jednoduchým pravidlem – výhonky, které jsem opravně nezaplétala, ustřihnu. Je nezbytné se prvnímu řezu řádně věnovat, prosvětlit stavbu a dát šanci novému růstu. Odměnou bude zdravá zelená nádhera.
  • Druhý řez, červencový, pruty znovu nastartuje. Všechny nové výhonky střihám ve vzdálenosti 4 lístečků od základního prutu. Střihám i několik dní, postupně, v klidu. Není potřeba spěchat. Odlehčíte tak základním vrbičkám, ty naberou sílu a během srpna se budete moci těšit ze svěží zeleně vaší zahradní „stavby“. Díky této práci truchu oddálíte příchod podzimu a prodloužíte si tak pobyt ve vrbovém království.

Zálivka a hnojení

V prvním roce se držte hesla – hodně vody neškodí. Je potřeba podpořit růst kořenů a dát tak celé stavbě pevné základy. Ve velkých vedrech zalévejte denně i několik let starý altánek. Je to pro jeho dobro. Když pruty uschnou, zničíte desítky hodin předešlé práce.

Věnujte pozornost místu kolem prutů. Jeden čas nové kořeny „nadzvedly“ zeminu, po které se voda svezla pryč a zalévání by tak ztratilo smysl. Proto jsem kolem celého obvodu stavby vykopala strouhu, ve které se voda držela a lépe pak vsákla ke kořenům. Neměla šanci utéci jinam.

Na jaře vrbový altánek vždy přihnojím. Vozím si starý koňský hnůj. Už má podobu skvělého kompostu, který přihodím přímo k základním prutům. Odhrabu mulč, přihnojím a vše znovu přikryji a upravím. Nemám zkušenost s jinými hnojivy, myslím, že jde použít jakékoliv organické hnojivo.

Péče a starost o živý stín nikdy nekončí

Nejvíc práce je však na samém počátku: zaplétáme do konečné podoby, hrajeme si s tvarem střechy, či oblým zakončením stěn. První roky jsou někdy řehole. Než se naučíte správně zaplétat, stříhat, vyvázat opravné větvičky. I tady platí – „chybami se člověk učí“. Jsem přesvědčená, že každý altánek si žije svým životem. Pokud pochopíte řád toho svého, odměnou vám bude jedinečná stavba, která originálně zkrášlí vaši zahradu na mnoho let.