Některé duhy cibulovin se pro rychlení hodí lépe než jiné. Vybírat můžeme ze všech druhů a odrůd krokusů a modřenců, hodí se i hyacinty. Z tulipánů jsou vhodné odrůdy jak jednoduché rané, tak atraktivní zástupci skupiny Triumph, která nabízí rozmanitou škálu barev i tvarů. Z narcisů jsou vhodné především odrůdy drobnokvěté, zakrslé, ale můžeme vyzkoušet i vyšší variety s jednoduchými květy.

Při domácím rychlení můžeme rozvití květů uspíšit o tři až čtyři týdny oproti době, kdy dané cibuloviny běžně rozkvétají. Pro ještě časnější kvetení musí být cibule ošetřeny podchlazením, přičemž dodržet správný postup je v domácích podmínkách velmi obtížné – pokud si přejeme kvetoucí ozdobu již v zimě, poslouží lépe narašené cibule z květinářství. Doma rychlené cibuloviny mají tedy pozdější start, ale zase je v době květu již můžeme umístit ven, což jejich krásu a trvanlivost podpoří. A nám přichystá opojnou jarní podívanou – ať již za oknem, na balkóně, na zápraží nebo u posezení na zahradě.

Jak postupovat?

Hliněné květináče, které „dýchají“ a lépe izolují, jsou vhodnější nežli plastové. Nové namočíme na den do vody, aby nasály vlhkost. Staré vydezinfikujeme napařením nebo je sterilizujeme v troubě, aby v nich nepřežily zárodky houbových chorob. Využít můžeme i nádoby kameninové, dřevěné…

  • Cibuloviny mají rády lehkou půdu, nesnášejí přemokření. Na dno nádoby proto vložíme dostatečně vysokou drenážní vrstvu ze štěrku, hrubého písku nebo perlitu.
  • Na ni nasypeme substrát, který se může skládat z dílu vyzrálého kompostu, dílu listovky a dílu písku. Poslouží i univerzální zahradní substrát z obchodu. Pokud budou mít cibule po odkvětu, v době zatahování listů, dostatek živin, nezeslábnou tolik, jako tomu při rychlení v miniaturních květináčích bývá (rostlina „jede“ na zásoby, ale ty se vyčerpají a pokud cibule živiny nedoplní, příští rok pokvete málo nebo vůbec).
  • Přes léto, po zatažení listů, nádoby umístíme do stínu a nezaléváme, nebo cibulky vyjmeme a na lískách uložíme na vzdušné tmavé a přiměřeně teplé místo.
  • Na podzim je vysadíme na zahradu, další jaro zde vykvetou. Opakované rychlení by pro ně bylo příliš náročné.

Zatímco ven se cibule jarních květin až na výjimky vysazují do značných hloubek, aby byly chráněny před mrazem i horkem, při pěstování v nádobách to neplatí. Narcisy, modřence a krokusy sázíme špičkou cibule těsně pod povrch substrátu, cibulky tulipánů a hyacintů necháme špičkou vyčnívat nad povrch. Můžeme je sázet blízko sebe, stačí mezi nimi ponechat mezery 1-2 cm. Nádoby pak budou plné květů.

Kolik času potřebují?

Krokusy zakoření za dva měsíce, narcisům a hyacintům to trvá obvykle dva a půl měsíce, tulipány vyžadují tři měsíce. V této době nádobu umístíme na tmavé chladné místo, kde teplota nestoupá nad 10 °C a neklesá pod 0 °C – ideální je sklep nebo garáž. Při mírné zimě postačí i pařeniště nebo skleník, zvláště pokud jsou nádoby přikryté slámou, chvojím, listím, obložené polystyrenem, nebo zapuštěné do země. Pro tulipány a hyacinty je ideální místo s teplotou kolem 9 °C - pokud klesne pod 6 °C, zakořeňování se výrazně zpomalí. Zvláště hyacinty jsou choulostivé vůči promrznutí a nízkým teplotám. Oproti tomu narcisy a krokusy jsou otužilejší.Substrát jen velmi opatrně zavlažujeme, aby nevyschnul, ale aby nebyl ani příliš mokrý.

Jarní radost

Zakořeněné cibule přeneseme na teplé, světlé místo a začneme je více zalévat. Pro tulipány je ideální teplota okolo 20 °C, při které vykvetou do měsíce. Při vyšší teplotě se rostliny vytahují příliš rychle a jsou slabé. Růst vysokých a silných tulipánů při optimální teplotě podpoříme tak, že puky na týden či dva zakryjeme kornoutem z tmavého papíru. Také narcisům stačí teplota do 20 °C, hyacinty snesou i vyšší. Ovšem i teplomilné hyacinty po nakvetení raději umístíme ven, kde vydrží déle - v pokoji je není radno nechávat i proto, že jejich omamná vůně může po delší době vyvolat až nevolnost nebo bolest hlavy. Krokusy nakvetou i při nižší teplotě, vhodné místo je například mezi okny. V době květu svědčí chladnější místo všem druhům rychlených cibulovin, svěží jarní povětří prodlužuje trvanlivost květů.