Slunečnice jsou ideální rostlinou pro malé zahradníky. I děti jsou schopné vysít pár slunečnicových semínek a během několika měsíců vypěstovat svá malá „sluníčka“.

Trpaslíci i obři

Slunečnic se v přírodě vyskytuje kolem sta botanických druhů a pro okrasné i užitkové účely bylo vyšlechtěno mnoho odrůd lišících se velikostí rostliny, zbarvením i velikostí květů (slunečnice jsou jak „trpaslíci“ dosahující výšky kolem 30 cm, tak i obři vysocí téměř 400 cm). Typickou stavbu květů však mají všechny slunečnice společnou. I když pojem květ není z hlediska botaniky přesný – ve skutečnosti to je květenství složené z několika desítek až stovek drobných kvítků uprostřed (ta po opylení produkují slunečnicová semínka) tvořících takzvaný terč a z řady či několika řad jazykovitých květů po obvodu terče. Nejčastější a typická barva květů slunečnic je žlutá, existuje však mnoho druhů a odrůd s květy hnědými, oranžovými, červenými či v kombinaci barev, jednoduchými i plnými. Nakvétají od konce června do pozdního podzimu, v podstatě až do prvních mrazů. Většina rostlin nese na vrcholu silného, ochlupeného stonku pouze jeden velký květ (podle druhu může mít i více než 30 cm v průměru). Existují však i druhy s vícero menšími květy na jednom stonku.

Pěstování je snadné

Slunečnice jsou svým způsobem výjimečné květiny, které na sebe upoutají pozornost v jakékoliv zahradě – vyniknou jak u starých venkovských stavení, tak v městském parku.

  • Pěstujeme je v květinových záhonech i na trávníkových plochách
  • Jednotlivě vyniknou i v menších slunečnicových sesadbách.
  • Nižší druhy jsou vhodné i do letničkových sesadeb či pro pěstování v nádobách na terasách, balkonech i okenních parapetech.

Slunečnice vyžadují slunné a chráněné stanoviště (hlavně proti prudkému větru, který může vyšší druhy snadno polámat či vyvrátit z kořenů) a vzdušnou, propustnou, na živiny bohatou zeminu (např. směs kompostové zeminy a písku v poměru 1:1).

Za teplých slunečných dnů jsou náročnější na zálivku – nedostatek vláhy se brzy projeví výrazným svěšením listů i květů. Po zálivce však rostliny obnoví velice rychle zásoby vody. Slunečnice by se tedy měly dostatečně zalévat, za teplého počasí každý den. Pokud je zemina dostatečně výživná, nemusíme je hnojit.

Vysejte si semínko

Běžně pěstované zahradní druhy slunečnic jsou jednoleté a množí se výsevem. Semena vyséváme přibližně v polovině dubna, a to buď do květináčů, nebo přímo na konečné stanoviště na zahradě, zeminu je nutné udržovat stále vlhkou. Slunečnice klíčí spolehlivě asi během jednoho týdne a do květuschopné velikosti dorostou přibližně za tři měsíce. Pokud si tedy děti budou chtít během prázdnin vypěstovat svou vlastní slunečnici, mohou vysít semínka i na začátku července a při příznivém počasí se ještě během října dočkají květů. Semínka z květů takto pozdně vysévaných slunečnic.

Víte že…

  • …květy slunečnic jsou často využívané i k řezu? Ve váze vydrží přibližně 14 dnů.
  • …pro slunečnice je typický heliotropismus, tj. schopnost otáčet květy během dne za slunečním svitem? Podle této schopnosti a typické žluté barvy květů dostaly slunečnice i název – latinské jméno Heliantus je odvozené z řeckých slov hélios – slunce a anthos – květ.
  • …slunečnice jsou i významnými zemědělskými plodinami? Ze semen se vyrábějí kvalitní jedlé oleje, vyloupaná semena se konzumují. Zbytky po výrobě olejů i zelené části rostlin slouží jako krmivo pro dobytek.