Bílá barva (stejně jako šedá a černá) je barvou neutrální. To ovšem neznamená, že je nezajímavá. Zahradní kompozice v této barvě je naopak skutečně skvostná. Čistá, něžná, uklidňující, výtvarná a kouzelná. Mimo jiné má bílá barva působnost i v noci. Toho si všimli už staří Peršané, kteří vytvářeli s velkou oblibou bílé noční zahrady. Efekt je založen na tom, že i při tak slabém osvětlení, jako je světlo Měsíce či loučí, je bílá barva vidět. Zahrada plná bílých květů, bílých laviček a stromů s bělavou kůrou představuje i v noci magickou podívanou. Pokud v přírodě najdete bílou barvu na větší ploše, musíte připustit, že její působnost je skutečně silná; příkladem může být březový háj, rozkvetlé koberce sasanky hajní nebo ptačince většího či ovocný sad v květu.

Bělostný koutek pro meditaci a odpočinek

Přinést tuto barvu do zahrady jistě neznamená, že se musíte zříci všech ostatních barev, ale vytvořit si čistě bílý koutek je nápad, který potěší. Nejlépe jej oceníte při chvílích relaxace a odpočinku, proto bílé zákoutí doplňte i lavičkou, stolkem či lehátkem. Pamatujte i na kousek trávníku a pokud rádi cvičíte jógu nebo tai–či, nenajdete lepší místo. Bílá zahrada je pochopitelně i pro noční podívanou a v teplých letních večerech a nocích v ní můžete na chvilku posedět a vychutnávat si divadlo vykouzlené bílou barvou.

Výběr druhů


Vybrat si rostliny pro bílou zahrádku nebude nic těžkého. Pamatujte, že v ní mají místo nejen bílé květy, nezapomeňte na strom s bílou kůrou a na rostliny s bíle panašovanými listy. Výsledný efekt kompozice umocníte také zařazením stříbrně zbarvených druhů. Bílé květy najdete i u mnoha okrasných rostlin, které nabízejí celou paletu barev.

  • Stromy: bříza papírovitá (Betula papyrifera), jabloně (Malus), platan javorolistý (Platanus x acerifolia), třešně (Prunus), jeřáb muk (Sorbus aria)
  • Listnaté keře: pustoryl (Phyladelphus), magnolie (Magnolia), kalina (Viburnum), tavolník (Spiraea x vanhouttei, Spiraea nipponica ´Snowmound´ aj.), tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia), hortenzie (Hydrangea), trojpuk (Deutzia), růže (Rosa), pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), svída bílá (Cornus alba ‚Argenteomarginata‘), pěnišník (Rhododendron)
  • Popínavé dřeviny: vistárie čínská (Wisteria), plamének (Clematis) Trvalky: čechrava (Astilbe), udatna lesní (Aruncus dioicus), náprstník (Digitalis purpurea ´Album´), plaménka (Phlox subulata, Phlox paniculata), šáter latnatý (Gypsophila paniculata), pryšec (Euphorbia myrsinites aj.), hosta (Funkie)
  • Cibulnaté a hlíznaté rostliny: kosatec (Iris ´White City), lilie královská (Lilium regale), konvalinka (Convallaria majalis), narcis bílý (Narcissus poeticus)
  • Letničky a dvouletky: kopretina (Argyranthemum frutescents), netýkavka balzamína (Impatiens x hybridy), všelicha (Brachycome iberidifolia, Brachycome multifida), topolovka (Alcea rosea), tabák křídlatý (Nicotiana alata), luštěnice trnitá (Cleome hassleriana).

Plán výsadby

Výsadbu bílé květinové výzdoby je třeba dobře naplánovat, druhy zvolte tak, aby doba jejich kvetení na sebe navazovala a celek byl zajímavý po celou délku vegetace. Nezapomeňte na cibulnaté a hlíznaté rostliny. Jarní cibuloviny uspíší nástup působnosti kompozice, druhy kvetoucí v létě, jako lilie a kosatce jsou zase velmi krásné.

Rostlinné druhy vysazujte tak, aby se ty kvetoucí střídaly s nekvetoucími, do bílé výsadby určitě patří i rostliny s bíle panašovanými či stříbrnými listy. Těm nejcennějším druhům, které se mohou pochlubit dlouhou dobou kvetení v čistě bělostné barvě, věnujte větší plochu (plaménka, plamének, netýkavka, tabák, kopretina, růže).

Bílé zahrady mají svou historii

Bílé zahrady, v nichž nejrůznější odstíny zelené doplňuje pouze bílá barva květů, případně bílé žíhání či bílé ochlupení listů, bývaly v minulosti součástí klášterních zahrad. Už proto, že bílá je symbolem čistoty a nevinnosti a mniši v zahradách potřebovali najít to správné klidné místo k rozjímání. Ne nadarmo jsou bílé lilie, konvalinky či hvozdíky součástí obrazů s náboženskou tématikou.
O pár století později se bílá zákoutí či celé bíle řešené prostory královských zahrad staly módou. Inspirací a symbolem dokonalosti byla zahradníkům druhé poloviny minulého století bílá zahrada Sissinghurst v anglickém hrabství Kent.