Plastové truhlíky jsou levné a lze je snadno přenášet. Jenže dostatečně neizolují, takže když na ně celý den svítí slunce, bývá zemina uvnitř přehřátá. Proto je dobré truhlíky zakrýt třeba dřevěným obalem. Podobně jsou na tom plechové nádoby.

Osazení nádob

Na dno nádoby nasypeme drenáž, stačí vrstva pěti až deseti centimetrů podle velikosti prostoru. Může to být štěrk, keramzit či střepy z rozbitých květináčů. Tím zamezíme přemokřování, přebytečná voda totiž snadno odteče.

Na drenáž rozprostřeme hrubou listovku a ve větších nádobách třeba i drny strništěm dolů, aby zálivka neodplavovala výživný substrát. Ten buď koupíme, nebo si jej namícháme: patří do něj zralý prosátý kompost, ale také písek a rašelina. Poměry volíme podle rostlin, které budeme sázet.
Bohatě kvetoucí rostliny brzy vyčerpají zásoby živin, proto je po třech až čtyřech týdnech začneme přihnojovat. Stačí jednou týdně: růst listů podporují hnojiva bohatá na dusík, tvorbu květů přípravky obsahující draslík.

Působivé kombinace

V truhlících obvykle rostliny kombinujeme. Před ty vyšší vysazujeme nižší nebo převislé, snažíme se ale vždy vybírat takové, které potřebují stejné pěstební podmínky. Přes okraj se mohou naklánět polštářovité rostliny, třeba šrucha nebo gazánie, nemusíme se bát ani bylinek, které přidáme k výrazně kvetoucím rostlinám: levanduli, svatolínu či šalvěj sesadíme třeba s kopretinou. Zajímavě budou vypadat také břečťan s vřesem.

Letničky v nádobách

V nádobách lze pěstovat všechny nízké a středně vysoké kvetoucí letničky. S vyššími ovšem musíme opatrně, potřebují totiž oporu a tím pádem i vhodnou nádobu, aby se nepřevrhla. Letničky vyséváme brzy na jaře, před zimou jejich život končí, takže musíme myslet i na to, jak se zbavíme substrátu a kam prázdné nádoby uložíme. Na jaře použijeme nový substrát i novou drenáž nebo alespoň důkladně propranou.

Péče o rostliny v zimě

Na podzim před zimováním rostlinám dopřejeme hnojivo s vyšším obsahem draslíku, přes zimu je ale nepřihnojujeme.
Opadavé dřeviny zálivku přes zimu nepotřebují, anebo jen velmi omezenou, protože mají zimní klid a žádnou vláhu neodpařují, jehličnany a stálezelené dřeviny bychom však občas zalít měli, a to v závislosti na aktuálním počasí. Zálivka by neměla zmrznout.