Příliš zelená voda se obvykle pročistí sama s příchodem léta, kdy se rozrostou vodní rostliny a uberou tak řasám živiny a kyslík. Proto je nutné v jezírku pěstovat nejen atraktivní bahenní rostliny lemující břehy a rostliny zdobící hladinu, ale i zcela ponořené rostliny, které mají největší schopnost brzdit růst řas, například stolístek nebo bujně rostoucí vodní mor kanadský. Vysazujte je na dno jezírka, nejlépe v plastových koších. Rostliny s listy vzplývajícími na hladině (lekníny, stulíky) zase pomáhají stíněním - to řasám a sinicím v růstu též brání.

Požírači řas

Pokud jezírko čistíte bakteriálním filtrem, je čas zapnout čerpadlo. Pokud však do jezírka nakladou vajíčka žáby, vypněte je do doby, než budou pulci velcí tak, aby je nenasál, nebo ještě lépe do doby, než se promění v malé žabky. Skokani, ropuchy i kuňky jsou vzácní a ohrožení pomocníci naší zahrady, pomáhají mimo jiné s lovem malých slimáků. A pulci za poskytnutí útočiště odmění okamžitě - jezírko důkladně vyčistí od řas, kterými se živí. Seškrabou je i ze stěn, dna a vodních rostlin.

Další tipy pro čistou vodu

  • Pokud máte možnost doplňovat jezírko dešťovou vodou, bude se řasami zelenat méně. Dešťovka jim nedodá tolik minerálů pro bujný růst. Zvláště oproti tvrdé vodě je mnohem výhodnější (a navíc je zdarma)
  • Včas odstraňujte odumřelé listy vodních rostlin, které vodu svým rozkladem zbytečně zatěžují.