V pondělí a v úterý prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Díky tomu jsou dny vhodné pro řízkování, řízky rychle a ochotně zakoření. Kozoroh vybízí také ke kultivaci půdy, ke zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, k pletí a k přípravě záhonů pro pozdní výsevy a výsadby.

Rozkvetlá a voňavá

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Bohaté kvetení růží a dalších okrasných rostlin podpoříte závlahou a přihnojením, kvetení podporují například generacemi ověřené zkvašené slepičince. Nejlepší je trus, který pochází od spokojeně žijících, tedy na čerstvém vzduchu běhajících slepic. (Tekutý přípravek ze slepičinců můžete i zakoupit). Také výluh z banánových slupek je velmi prospěšný, protože obsahuje mnoho draslíku. Pokud budete odstraňovat již uvadlé květy, rostliny tak přimějete k nasazování dalších – tvorbou semen se zbytečně vysilují, takže nechat je dozrávat má smysl jen v případě, že je hodláte sklízet.

Svěží voda a zeleň

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dne je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání a kypření půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem, jako jsou bohyšky, bergénie, okrasné trávy, bambusy.

Dny, v kterých Měsíc prochází Rybami, jsou také zasvěceny vodě. Těšte se ze zahradního jezírka, které by ve vaší oáze nemělo chybět, a pečujte o něj. Můžete množit vodní rostliny dělením trsů, vysazovat bahenní rostliny do přilehlé mokřinky, nebo jezírko obohatit vodotryskem, který potěší oči, uši a okysličuje vodu. Přírodní zahradní jezírko je potěšením nejen pro nás, ale poskytuje útočiště mnoha užitečným živočichům, nebo pro ně slouží jako napajedlo.

Neděle plná hojnosti

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Rajčata, papriky, cukety, dýně, mochyně, pepína, melouny, jahody, maliny a další rostliny s nalévajícími se a zrajícími plody ocení zálivku a přihnojení tekutými organickými hnojivy, například zkvašeným drůbežím trusem.

Za ubývajícího měsíce v Beranu je také ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce. Sklizeň malin a třešní je plném proudu, přidávají se maliny, borůvky a višně. Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat. U višní je naopak vhodné česání bez stopky. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.