V pondělí prochází Měsíc znamením Lva a především nastává jeden ze dvou nejdůležitějších dnů měsíčního cyklu – novoluní. Je ideální doba k opatřením, která podpoří zdraví zahrady.

Stejně jako v červenci, i v srpnu květiny i ovocné dřeviny často trápí nově vylíhlé mšice a další savý hmyz. S ochranou rostlin proti mšicím vám pomohou slunéčka a jejich larvy, larvy pestřenek (mouchy, které napodobují vosy), zlatoočky a škvoři - ovšem jen v případě, že nepoužíváte chemické insekticidy, které kromě škůdců vyhubí i jejich přirozené nepřátele a vytvoří tak neblahý začarovaný kruh. Insekticidy a herbicidy mohou ublížit i ptákům, kteří na zahradě hnízdí a mláďatům přinesli ohromnou spoustu hmyzu. Mnohdy ještě v srpnu odchovávají druhou nebo třetí várku věčně hladových potomků, nosí jim mšice a housenky. (Ptákům v létě nezapomeňte poskytnout napajedlo, je užitečným a krásným doplňkem prospěšných hnízdních budek i krmítek). Pokud přirození nepřátelé invazi savého hmyzu na rostlinách, na kterých vám obzvlášť záleží, nestihnou likvidovat dostatečně rychle, můžete je ochránit postřikem na bázi řepkového či pongamového oleje a lecitinu. Škůdce zahubí, aniž by byly zdravotně závadné pro nás či likvidovaly jiné živočichy. Díky tomu můžete i takto ošetřenou zeleninu konzumovat hned druhý den.

Setí a množení na sklonku léta

Od úterý do čtvrtka putuje čerstvě přibývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Nastaly dny vhodné pro setí, sázení, přesazování a množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Můžete tak z jedné bylinky, trvalky či keře získat zdarma mnoho nových, a to poměrně snadno. Dny panny v srpnu jsou ideální pro množení dřevnatějících bylinek a jehličnanů. Je také čas pro založení nových záhonů jahod ze zakořeněných šlahounů. Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – do podzimu ještě dorostou ředkvičky i ředkve, vysít můžete také méně obvyklý, ale výborný černý kořen, který bude ke sklizni připravený příští rok.

Péče o květiny

V pátek a v sobotu prochází přibývající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Pokud pozdně kvetoucí rostliny zavlažíte a pohnojíte, budou zdobit zahradu v průběhu babího léta i podzimu. A pokud zvolíte tekuté organické hnojivo (pro podporu kvetení je vhodný například zkvašený drůbeží trus, který lze i zakoupit), podpoříte i zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík – ten můžete kromě výše zmíněného hnojiva doplnit i obyčejnou slupkou od banánu. Vpravte ji do půdy pod rostliny, nebo ze slupek připravte tekuté hnojivo – výluh – podobně jako třeba z kopřiv. Přirozené minerální hnojivo je také dřevěný popel - pouze pro striktně kyselomilné rostliny se nehodí vzhledem k vysokému obsahu vápníku. Vrstvičku můžete zapravit do půdy, nebo pár lžic přidat do konve.

Díky dorůstajícímu měsíci a zároveň jeho klesající síle, spojené se znamením Vah, nastal ideální čas pro setí. Stále ještě můžete vysévat dvouletky, které pokvetou v příštím roce (atraktivní vysoké topolovky, půvabné macešky a okrasné sedmikrásky, dvouleté máky a zvonky).

Zelená neděle

V neděli prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Vše zelené ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Listová zelenina bude díky závlaze šťavnatá a lahodná. Ideální je voda dešťová, odstátá. Vláhu šetří zálivka ranní či večerní, kdy nám vodu neubírá okamžitý odpar, a také mulčování, které půdu chrání před vysycháním.

Je ideální den pro výsev listové zeleniny – vysévat ještě můžete saláty k řezu listů, které nabídnou sklizeň křehkých lístků do měsíce. Dále můžete vysít roketu, špenát, endivii, čekanku, čínské i pekingské zelí, šruchu zelnou a otužilý salát polníček, který často nabízí čerstvé listy i v zimě.