Při výběru rostlin je třeba dbát na jejich budoucí velikost, nároky na světlo a požadavky na půdu. Podle toho pak pro ně na zahradě vybíráme i jednotlivá stanoviště, případně půdu upravujeme. Celkovou kompozici tvoříme z listnáčů i z jehličnanů s dekorativními tvary, listy i kůrou, z trvalek kvetoucích i ozdobných listem, z rostlin popínavých a půdopokryvných. Mnohé dřeviny krásně kvetou i plodí. Některé plody jsou jedovaté (a tudíž nevhodné pro zahradkáře s malými dětmi), jiné jsou jedlé pro ptáky a některé dokonce zdravé a chutné i pro člověka. Okrasné i užitečné zároveň jsou například rakytník, arónie, muchovník, dužnoplodé růže, dřín nebo hloh.

Kde hledat inspiraci?

Výběr zahradních rostlin je tak ohromný, že můžeme přinést pouze pár tipů pro inspiraci. Více možností nastíní rozsáhlé zahradní encyklopedie. Stojí za to navštívit botanické zahrady, arboreta a rozária a poté si vybrat dobré zahradnictví, například specializované na okrasné dřeviny, kde mají rostliny v dobrém stavu a zákazníkům poradí. Zásilkový obchod je pro začátečníky vhodný o trochu méně.

Místo betonu listy a jehličí

Pokud je třeba zahradu oplotit, velmi výhodný je živý plot, který nejlépe chrání před hlukem a prachem, je pohledný, slouží ptákům k hnízdění (v tom případě jej stříháme po hnízdní sezoně).

  • Pro vysoké ploty můžeme vybírat téměř ze všech dřevin, opadavých nebo stálezelených. Oblíbené jsou habr, javor babyka i smrk.
  • Nižší ploty utvoříme nejlépe z pámelníku, tavolníku, zimostrázu, zimolezu, ptačího zobu, zeravu, dřínu, trnky či jalovce.

Pro nízké ploty sázíme čtyři rostliny na metr, pro vyšší ploty tři, u plotů přesahujících tři metry postačí jedna až dvě sazenice. Po půl roce až po roce již dobře ujmuté sazenice seřízneme na polovinu až třetinu délky, čímž podpoříme hustotu plotu. Dále jej pak upravujeme jednou ročně.

Pro každého, kdo má dostatek místa, je mu příjemný přirozený vzhled a nechce se zabývat úpravou plotu, je ideální volně rostoucí živý plot, který stačí jen vysadit. Může kvést i plodit. Mezi vhodné druhy patří sadové růže, hloh, hlohyně, tis, trnka nebo tavolník.

Dřeviny jsou krásné po celý rok

Stromy lze vybírat podle velikosti zahrady v nejrůznějších šířkách a výškách. Kvetoucí stromy vytvoří na jaře ohromující efekt, mezi nejkrásnější patří magnolie, sakury, okrasné jabloně. Opadavé listnáče, jako jsou javory (včetně vyhlášených japonských), buky, arónie, vrby či jeřáby, se postarají o nádherný podzim. Jehličnany pak dodají zahradě zeleň i v zimě. Mezi nejkrásnější patří borovice černá, jedle bělokorá a její zahradní kultivary.

Ještě větší výběr nabízejí keře, které mohou na malých zahradách nahradit stromy. Nádherně kvetou janovce, forzýtie, ruje, kaliny, šeříky, celoterčníky, zákuly, hroznovce, pustoryly (nepravé jasmíny), cesmíny, wajgelie, mahonie, vrby jívy, svídy, kdoulovce, kyselomilné rododendrony a další. Na malých zahrádkách se uplatní skalníky, brsleny, cypřišky, mochny a zakrslé variety mnohých dalších druhů.
Výsadní postavení mají růže. Velké keře tzv. sadových růží dávají šípky a stejně jako půdopokryvné druhy růží nejsou náročné na pěstování.

Nenáročné trvalky s velkým efektem

Zahrada, na které stále něco kvete, bude rájem pro člověka i čmeláky, včely a motýly.

  • Mezi trvalky s největším efektem patří pivoňky, až metr vysoké, oslnivě kvetoucí rostliny s pěknými listy. Zvláště plnokvěté formy vyžadují oporu, květy jsou těžké. Působivé jsou ve skupinách i podél plotu či cestičky.
  • Barevně kvetoucí statné vlčí boby jsou výbornou podsadbou pod ovocné stromy, neboť díky spolupráci s bakteriemi půdu obohacují o dusík.
  • Mezi nejskromnější a přitom neúnavně kvetoucí trvalky našich babiček patří floxy a plamenky (kobercové i vysoké).
  • Nenáročné denivky připomínají svými květy lilie a ozdobí slunná místa.
  • Keříky aromatických bylinek, jako jsou levandule, šalvěj, dobromysl, saturejka horská, tymián, šanta či svatolina, jsou rovněž ideální pro slunná místa, kde rozvinou svou krásu i vůni.
  • V polostínu pokvete jemná čechrava, pomněnkovec, máta či žluťucha orlíčkolistá, ve stínu udatna lesní, škornice velkokvětá či samorostlík.
  • Do venkovských zahrádek se hodí kopretiny včetně zahradních kultivarů, vytrvalé okrasné máky, třapatky, kamzičníky, řebříčky, janeby, chrpy, zvonky, vysoké zápleváky, okrasné česneky, pomněnky.
  • Na jaře zahradu rozzáří okrasné cibuloviny, jako jsou šafrány, narcisy, tulipány, hyacinty, modřence, ladoňky (cibulky vysazujeme v září), sezonu prodlouží podzimní astry a chryzantémy.
  • Pestrostí listů udivují hosty čili bohyšky, kterým se daří i v polostínu a stínu. Podobně i krásným zahradním kapradinám, jako jsou pérovník pštrosí, podezřeň královská, kapradina bodlinatá, jelení jazyk, papratka samičí.
  • Velký efekt za minimální péči (až na choulostivější druhy) nabízejí rozmanité okrasné traviny. Na zahradách se uplatňují i exotické bambusy, některé druhy jsou mrazuvzdorné a velmi ozdobné.
  • Dobrou službu prokáží půdopokryvné trvalky, jako jsou barvínek a zběhovec do stínu, rozchodník, tařička a mateřídoušky na slunce, vrbina penízková do vlhka.
  • Kromě efektních pnoucích dřevin, jako jsou plamenky, vistárie a popínavé růže může pergolu i plot ozdobit bujně rostoucí chmel. Přísavník, zimolez a břečťan dovede i bez opory pokrýt zeď.

Trvalkové záhony i společné výsadby keřů a trvalek by vždy měly postupovat od nejnižších, půdopokryvných a plazivých druhů k vyšším a to z pohledu, ze kterého se budeme na místo dívat nejčastěji.