Lehký, sypký sníh je pro zahradu požehnáním. Z míst, kde vám překáží, ho přemístěte na trvalkové záhony a ke keřům. Ochrání je před mrazem, při oteplení je zavlaží. Pokud však zahradu zasype mokrý sníh, z větví mladých dřevin ho včas setřeste, aby je nepolámal. Preventivním opatřením jsou stříšky, mnohdy postačí i lehké "sněholamy".

Nehřeje, ale chrání

Pokud peřinky nenasněžily a teploty klesají hlouběji pod nulu, může holomráz natropit značné škody – lednové noci bývají nejchladnější. Zkontrolujte a doplňte ochranu trvalkových záhonů, bylinkové zahrádky, choulostivých dřevin a venkovních, celoročně osazených nádob. Mezi osvědčené izolační materiály patří chvojí, sláma, seno, suché listí, netkaná bílá textilie, juta a jutové pytle, na nádoby bublinková fólie, polystyren a dřevo. Při oblevě je však vhodné silnější izolace odkrýt či umožnit větrání, aby se rostliny nezapařily a neohrozila je plíseň.

Rostlinám lehké sněhové podušky svědčí více než holomráz. Pro ptáky a veverky je však krušným obdobím oboje, sníh i mráz jim schová zbytky potravy. Přikrmování je i v lednu velmi důležité a užitečné. Přečtete si, jak krmit ptáky a jak vypadá speciální krmítko pro veverky.

Zimní vlhko prospívá i škodí

  • Rostliny vyvázané k opoře (například poměrně choulostivé beztrnné ostružiníky, jasmíny, některé růže), překryjte silnější či zdvojenou netkanou textilií nebo jutou, poslouží i stará deka. Hodit se budou kolíčky na prádlo.
  • Pozor na to, že některým skalničkám, travám a suchomilnějším trvalkám škodí spíše přemíra vlhka než zima. Navlhlá izolace z listí či trávy jim neprospěje. Nad ty nejcitlivější, jako je například skalnička levisie, je vhodné umístit tabulku skla nebo polykarbonátu.
  • Stálezelené rostliny je třeba chránit a zakrývat tak, aby měly stále dostatek světla. Dostatek ho propouští netkaná bílá textilie. Protože stálezelené rostliny nespí tak jako dřeviny opadavé, potřebují i v zimě dostatek vláhy.

Změny teplot stromům nesvědčí

Kromě polohy je důležitá i orientace a tvar terénu zahrady. Mrazové kotliny jsou chladnější, ovšem na výslunných stráních mohou někdy rostliny trpět více. Teploty se během dne a noci prudce mění a praskání kůry zabrání jen vápenný nátěr (před nímž starou borku očistíme kartáčem), zastínění prknem, rohoží nebo jutová punčoška kolem kmene.