Zalévání neboli zavlažování pomocí automatického zavlažovacího systému umožňuje využít vodu tam, kde je opravdu potřeba, a navíc ve vhodnou chvíli. Takové zařízení sice něco stojí, ale na druhou stranu výrazně šetří čas, starosti a snižuje i o 30 až 50 % spotřebu stále dražší vody. Můžete také zahradu opustit i v horkém a často suchém srpnu a odjet na dovolenou. Automatika bude o rostliny pečovat za vás. Existuje mnoho druhů systémů v různých cenových relacích. Každý se hodí jinam a pro jiného uživatele, proto vybírejte důkladně – přinášíme vám stručný přehled a srovnání.

Co nabízí zavlažovací trh

Zahradu u rodinného domu lze zavlažovat jednoduchým postřikovačem, sprchami, tzv. zadešťovači, ale také automatickými zavlažovacími systémy.

  • Pro trávníky je vhodné automatické zavlažování pomocí výsuvných sprinklerů.
  • Pro keře, stromy a květinové záhony se zase hodí kapková závlaha.
  • Mobilní zavlažovače neboli zadešťovače trávníku usnadní péči o malé a středně velké zahrady. Mohou být čtyřplošné (které jsou vhodné pro pravoúhlé plochy), nebo kruhové. Jsou vyrobené z kvalitního plastu a k jejich přednostem patří též kvalitní design. Jeden zavlažovač vystačí na plochu 60 až 360 m2.

Kapková závlaha, blaho pro rostliny

Automatická kapková závlaha je vhodná (na zahradě i ve skleníku) pro rostliny, které potřebují zálivku v klidných a pravidelných dávkách ke kořenům. Kapková závlaha umožňuje efektivní dávkování vody a hnojiv přímo ke kořenům rostlin. Výhodou je také velká úspora vody, možnost měnit intenzitu zavlažování vzhledem k aktuálnímu počasí a po celý den. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Základní sada kapkové závlahy obvykle obsahuje:

  • pokládací a rozdělovací trubky
  • koncové kapače nebo rozprašovací trysky
  • případně další příslušenství, jako jsou zavlažovací hodiny či přístroj pro univerzální systém zavlažování

Správné množství vody pro každou situaci zajišťuje systém kapačů a trysek s rozdílnými funkcemi.

Který systém za kolik? Aneb cenové srovnání

Levně vyjde hadicový nebo podzemní systém rozvodu vody s napojenými přenosnými zavlažovači, jehož regulaci obstará regulátor nebo tzv. zavlažovací počítač. Může mít i podobu budíku umístěného na přípojném vodovodním kohoutu.

Cena systému je závislá na dispozici a velikosti zavlažovaných ploch, na členitosti zahrady a na kapacitě zdroje vody. Závaznou cenovou nabídku mohou firmy poskytnout jen na základě vypracování technického návrhu

Bez ohledu na to, zda se jedná o povrchový či podzemní rozvod, automatické zavlažování zahrad se uskutečňuje třemi typickými způsoby.

Podle potřeby se mohou i kombinovat:

  • Cenově nejpříznivější je zavlažování pomocí zavlažovacího počítače v kombinaci s automatickým rozdělovačem. Umožňuje časově řízené napájení až čtyř hadicových povrchových či podzemních větví, zakončených přenosnými nebo stabilními zavlažovači, případně zavlažovacími hadicemi.
  • Větší investici vyžaduje celoplošné zavlažování s podzemním potrubním rozvodem a výsuvnými postřikovači (sprinklery) řízené zavlažovacím počítačem v kombinac i s vlhkostním a dešťovým čidlem. Vzhledem k vysoké spotřebě vody je nutné systém rozdělit do několika větví, což je záležitostí rozdělovače nebo automatických ventilů, řízených závlahovým počítačem. Pořizovací cena včetně instalace u zahrad o rozloze kolem 1000 m2 může být 30 000 Kč, ale také až 500 000 Kč.
  • Úsporná kapková závlaha s kapači a mikropostřikovači řízená zavlažovacím počítačem nebo programovací jednotkou se vyplácí i na menších plochách, u balkónových rostlin či ve sklenících a dnes ji začínají zavádět i pěstitelé zeleniny

Jak funguje zavlažovací počítač?

Zavlažovací počítač má několik senzorů rozmístěných po zahradě, které pravidelně měří vlhkost půdy. Pokud čidlo zjistí nedostatek vláhy, spustí zavlažování. Chytřejší počítače nabízejí možnost nastavit program tak, aby zavlažování neprobíhalo při plném slunci, ale třeba až navečer nebo brzy ráno.

Vodní zásuvky, voda vždy po ruce

Moderní automatický zavlažovací systém tvoří síť rozvodných trubek a výsuvných rozstřikovačů, které jsou ovládány řídící jednotkou - počítačem. Takový systém je nejvhodnější pro trávníky.

Vodní zásuvky fungují stejně jako ty elektrické. Jsou velmi dobrým doplňkem zavlažovacích systémů. Ušetříte si dík ynim pracnou rutinu rozmotávání a smotávání hadic, jejich spojování, hledání rychlospojek...

Na trhu existují ucelené systémy podzemního rozvodu vody plastovými trubkami k vodním zásuvkám, které lze snadno pokládat a podle potřeby rozšiřovat. Vodní zásuvky jsou vybaveny stopventily, které zabraňují nekontrolovanému úniku vody. Po dokončení zalévání se zbytková voda z podzemních rozvodů automaticky stáhne, takže je systém odolný i vůči mrazu.

V obchodě můžete narazit na takzvané startovací sady, které obsahují vše potřebné pro vytvoření první vodní zásuvky. Můžete k nim rychlospojkami připojit kratší hadici s vodní pistolí, rozprašovačem nebo plochou perforovanou hadici, která slouží k zavlažování podélných záhonů.

Jak poznat dobrý návrh zavlažovacího systému

Vzhledem k tomu, že automatický závlahový systém je technicky i finančně náročné zařízení, měla by být i jeho instalace provedena profesionálně, tedy nejlépe zkušenými odborníky. Odborný projekt by měl:

  • Zvolit nejvhodnější vodní zdroj.
  • Efektivně rozčlenit zahradu na zavlažované úseky.
  • Vybrat zavlažovací systém, postřikovače a naplánovat jejich umístění.
  • Vytipovat správné umístění tzv. ventilových šachet, ovládací jednotky, senzorů a trasy rozvodů.