Pokud zakoupíme růži na jaře, ušetříme si podzimní sázení a péči, přípravu na zimu i vrtochy počasí, které mohou čerstvě vysazenou rostlinku v zimě potrápit. Čas ovšem neztratíme, růže vysazená na jaře pokvete již v červnu, tak jako stejná růže vysazená na podzim. Navíc jsou sazenice růží pro jarní výsadbu mnohem lépe „zabaleny“. Jsou již nasázeny v úzkých kontejnerech a bioobalech, ve kterých při správné péči vydrží i několik týdnů. Mají tedy pevný kořenový bal a při výsadbě neutrpí žádný šok z poškození. Na jaře také dobře vidíme, zda je sazenice v pořádku – výhonky musí být zelené a pokožka napnutá a ne svrasklá. Pokud již raší, nevadí – aspoň máme jistotu, že kupujeme životaschopnou růži. Pokud ji po zakoupení ihned nevysadíme, postavíme ji na chráněné a stinné místo venku a především řádně a často zaléváme. S výsadbou ale zbytečně neotálíme.

Jakou půdu růžím připravit?

Růže je sice královna květin (byť je to vlastně dřevina), ale je zároveň i docela „drsoň“. Vydrží na svém stanovišti desítky let, a pokud je dobře zakořenělá (může to být i několik metrů), vypořádá se i s výraznějším suchem v průběhu léta. Ale jako u všech ostatních rostlin i u růží platí, že čím lepší podmínky pro ni vytvoříme, tím více se nám odmění.

  • Půdy má ráda písčito-jílovité, mírně kyselé, lehké a vzdušné, ale ne zbytečně humózní. Proto u těžkých a jílovitých přidáme jemný praný písek, jaký se používá do betonu.
  • Existují i speciální hotové substráty pro růže, které můžeme smíchat s původní zeminou a přidat písek.
  • Do spodní vrstvy zeminy je dobré ještě přimíchat hnojivo s dlouhodobým účinkem, např. rohovinu.

Růži sázíme na vzdušné a světlé stanoviště, ale nemusí mít slunce celý den – stačí 3–5 hodin. Pokud sázíme růži na stejné místo po jiné růži, vyměníme všechnu původní zeminu z jámy za novou. V první sezóně zajistíme dostatečnou zálivku.

Jak se orientovat při nákupu?

Vybíráme jen ty růže, u kterých je uvedena přesná odrůda a základní informace o jejích vlastnostech. Piktogram na rubové straně etikety vám napoví vše potřebné – čím více plných (černých) hvězdiček, tím lépe:

  • Výška a šířka keře
  • Vůně (v tomto případě voní silně)
  • Odolnost (rezistence) proti houbovým chorobám
  • Mrazuvzdornost (pro naše podmínky jsou plně dostačující 2 ze 3 hvězdiček)
  • Vzdálenost rostlin - tj. doporučená minimální vzdálenost mezi stejnými rostlinami při skupinové výsadbě

Naprosto zásadní je údaj pro odolnost proti chorobám čili zdraví rostliny. Pokud jsou vyplněny všechny hvězdičky, znamená to vynikající zdraví a odolnost bez nutnosti používat chemické ochranné prostředky. Ušetříme nejen peníze, ale i spoustu času.

Tipy na odrůdy

Novalis je růže patřící do skupiny mnohokvětých (floribundy). Je pojmenována po německém romantickém básníkovi Novalisovi, který hledal modrou květinu… Tato růže má jedinečnou barvu v tónu lila a tmavozelený lesklý list. Jedná se o vynikající růži, která je mimořádně zdravá, odolná a bohatě kvetoucí. Skvělá je v kombinaci s bílými trvalkami nebo růžemi. Růžový záhon je v zahradě vždy mimořádně efektní. Díky moderním a zdravým odrůdám kvete prakticky nepřerušovaně od června až do zámrazu. Růže se velmi dobře kombinují nejen mezi sebou, ale i s jinými trvalkami, okrasnými travami a menšími dřevinami.

Kordes Jubilee se řadí k čajohybridům – tedy k velkokvětým růžím, které se výborně hodí i k řezu do vázy. Její květy patří k těm největším (měří až 12 cm) a kromě unikátní barvy mile překvapí příjemnou vůní. Odolnost je u této moderní růže samozřejmostí.

Beverly patří mezi velkokvěté růže, které svými vlastnostmi nadchnou každého majitele zahrady. Její svítivě růžové květy mají klasický ušlechtilý tvar a intenzivní citrusovou vůni. Navíc má celá rostlina výborné zdraví a odolnost proti houbovým chorobám. Výška rostliny je 80 cm a samozřejmě se výborně hodí i k řezu do vázy.

Foto a kresby: Jiří Prouza