Zářivě žlutá záplava květů, která se plazí, pne, přepadá a pokrývá půdu – to je jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), zimní poklad zahrady. Pokud se mu daří, jsou jeho pruty obaleny zlatavými hvězdičkovitými květy natolik, že z dálky připomíná zlatici, forzýtii (nesprávně zlatý déšť), v plném květu. Je odolný vůči chladu i chorobám. Pochází z Tibetu a z Číny, kde roste v nadmořské výšce od 800 až do 4500 m na svazích a v horských roklinách.

Ačkoliv to je nízký poléhavý keř, mohou jeho výhony dorůst až do tří metrů. Na zelených, tenkých a ohebných větvičkách vyrůstají drobné trojčetné lístky. Zlatožluté květy nakvétají na holých prutech postupně od prosince do února. Větvičky na zemi snadno zakořeňují a jeden jediný keř se může rozrůst do velké plochy.

Pěstování jasmínu nahokvětého

  • Jasmín nahokvětý miluje plné slunce, a pokud ho nemá dostatek, špatně kvete a je slabší.
  • Na zeminu příliš vybíravý není, snese dokonce i horší jílovitou, ideální je však písčitohlinitá. Roste jak v kyselé, tak v zásadité půdě a dobře snáší i znečištěné ovzduší.
  • Keř se vyplatí vysadit nad okrasnou kamennou zídku. Výhony budou volně přepadat a v květu připraví nádhernou podívanou. Pěkná je i kombinace s okrasnou mříží nebo treláží.
  • Jasmín lze dobře ohýbat a vyvazovat do vertikálního či horizontálního směru.
  • Můžeme jej využít i jako náhradu trávníku v místech, kde není možné trávu vysít nebo ji udržovat. Snese dokonce i občasné sešlapání.
  • Nesázíme jej však do skalek a na záhonky s nízkými, pomalu rostoucími druhy, protože roste poměrně rychle a pro subtilnější druhy by představoval příliš agresivní konkurenci.
  • Kvete na jednoletých prutech v předjaří, po odkvětu keř zkrátíme zhruba o třetinu délky.

Pravý či nepravý?

Na rozdíl od bílých květů jasmínu pravého (Jasminum officinale) jasmín nahokvětý nevoní. Ale pozor, jasmín pravý u nás venku vůbec pěstovat nelze. Nepravým jasmínem je však často nazýván pustoryl věncový, koncem jara krásně kvetoucí a omamně vonící keř. Pěstitelé začátečníci jsou pak často zmateni, a domnívají se, že pustoryl je jasmín, i když s ním nemá vůbec nic společného. Pravda, oba krásně voní, ale to květy tisíců dalších rostlin! Pravý jasmín pochází z Jižní Asie a u nás ho proto můžete pěstovat nejvýše jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Mráz, narozdíl od otužilého tibetského příbuzného, nepřežije.