Africká fialka (Saintpaulia ionantha) je velmi rozšířená, nenáročná pokojová květina. Daří se jí u většiny pěstitelů. Původní druhy pocházejí z Tanzanie, ale dnes se pěstují různí kříženci nejčastěji s modrou barvou květů. Barevná škála současných rostlin je ale mnohem širší a sahá od bílé, růžové až k fialové a výjimkou nejsou ani dvoubarevné květy. Ovšem voňavé rostliny se zatím vypěstovat nepodařilo.

Pěstování a přisvěcování pro bohaté kvetení

Květině vadí spaliny z plynových spotřebičů.

V domácnostech saintpaulie dobře roste při pokojové teplotě kolem dvaceti stupňů. V létě nemá ráda přímé slunce, vyhovuje jí spíše přistíněné stanoviště. Během zimních měsíců u nás trpí nedostatkem světla, protože nemá výraznější období klidu. Během zimy ji proto můžeme přisvětlovat světlem vhodným pro rostliny (ale na sluníčko ji nedáváme). Saintpaulie pak pokvetou po celý rok.

Substrát, zálivka, hnojení

  • Africké fialky vyžadují mírně kyselý a dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Nesnášejí zasolený substrát, a proto je pravidelně přesazujeme do čerstvé zeminy.
  • Protože se rostliny pěstují v malých květináčích, musíme je zalévat pravidelně, nejlépe přiměřeně teplou měkkou vodu a do misky. Substrát musí být trvale vlhký, ale ve spodní misce nesmí voda zůstat delší dobu.
  • Během roku rostliny také pravidelně přihnojujeme slabým roztokem plného hnojiva.

Většinou se udává, že saintpaulie nesnášejí zálivku na listy, což není tak docela pravda, protože ve své domovině jsou trvale vystaveny vzdušné vlhkosti. Tu bychom jim měli dopřát i v našich bytových podmínkách. Saintpaulie tedy pravidelně rosíme, ovšem pouze měkkou odstátou vodu.

Choroby a škůdci

Na rostlinách se mohou vyskytnout mšice, třásněnky i listová háďátka. Z chorob se objevuje pravé padlí. Ovšem nejškodlivější je fyziologická choroba způsobená přemokřeným substrátem při nižších teplotách či odlišnou teplotou zálivky a substrátu. Rostlině pak začnou uhnívat kořeny, má svěšené listy a vypadá jako suchá. Přelitou rostlinu je třeba přesadit a odstranit zahnívající kořeny.

Množení dělením

Množení afrických fialek je poměrně jednoduché. Ze semen to je cesta dosti zdlouhavá, vhodnější je tedy řízkování zdravých rostlin.

  • Lístky odlomíme, dáme je do skleničky s vodou a počkáme, až se začnou tvořit kořínky.
  • Potom řízky zasadíme do květináčků, kde do měsíce zakoření a kde by měly dorůst do dostatečné velikosti během půl roku. V té době také začnou kvést.

Délku kvetení jednotlivých květů příliš ovlivnit nelze, ale pokud o africké fialky dobře pečujeme, získáme silné rostliny, které budou průběžně nasazovat nové květy po celý rok. Odkvetlé kvítky je vhodné odstraňovat.