Pokud brambořík umístíme do tepla, jeho krása nebude mít dlouhého trvání. Pokojové bramboříky jsou vyšlechtěné z bramboříku perského (Cyclamen persicum), který roste v lesích východního Středozemí a kvete v zimě, kdy ho neobtěžuje bujná konkurence. Ideální zimní teplota pro brambořík se proto pohybuje v rozmezí 10-15 °C. Robustnější rostliny snesou i 5 °C, ale pod nulu by teplota klesnout neměla. Dále milují rozptýlené světlo a vyšší vzdušnou vlhkost - pak se budou cítit jako doma v lese.

Kam brambořík umístit?

Ideální jsou chladnější zimní zahrady. Dočasně mohou být i mezi špaletovými okny orientovanými na východ či sever, a pokud venku nemrzne, tak i na zápraží, balkónech nebo na okenních parapetech zvenku.

Jak ho správně zalévat?

Brambořík je vlhkomilný, substrát v nádobě by neměl proschnout – udržovat ho akorát vlhký, ale ne přemokřený, je klíčem k úspěchu. Pokud rostliny pozorujeme a přihlédneme k tomu, že v chladu pijí méně, cit pro přiměřenou zálivku se dostaví. Důležité je nejen množství, ale i kvalita vody. Vhodná je měkká, nejlépe dešťová. Pokud ji k dispozici nemáme a vodovodní je tvrdá, pomůže převaření – vodní kámen se vysráží a usadí na dně. Bramboříky také nikdy nezaléváme přímo na hlízu nebo do středu rostliny, abychom nepodpořili rozvoj houbových chorob. Do zálivky jednou týdně rozmícháme hnojivo pro pokojové rostliny okrasné květem. Odkvetlé květy i se stonky opatrně vykrucujeme. U hlízy by neměly zůstat pahýky stonků, protože mohou lákat plísně.

Jak ho uchovat do příštích let?

I v nejlepších podmínkách brambořík s příchodem jara pomalu přestává kvést a listy začnou opadávat. Právě v této chvíli nad ním leckdo zlomí hůl v domnění, že odumírá, a nebohá květina končí na kompostu. Ale pokud necháme hlízy vyschnout, přes léto odpočívat a v září je vysadíme do substrátu, brambořík o Vánocích znovu vykvete. A co víc, každým rokem bohatěji.

Listy opadávají proto, že se brambořík připravuje k letnímu odpočinku – i ve své domovině horké a suché léto jednoduše prospí. Stejné podmínky mu musíme napodobit i doma:

  • Snižujeme zálivku, až listy opadají zcela a z bramboříku zůstane jen hlíza.
  • Tu šetrně vyjmeme a uložíme na vzdušném, chladném místě, na lísce nebo v zavěšené síťce.
  • V půli léta je čas hlízu vysadit do nové nádoby – stačí o číslo větší květináč. Každým rokem hlíza o trochu povyroste a ponese i více květů – je proto velká škoda bramboříky pěstovat jen jako sezónní záležitost.

Bramboříky mají rády neutrální či mírně kyselý substrát. Můžeme je vysadit do substrátu pro pokojové rostliny, nebo namíchat vlastní - z vyzrálého kompostu a kvalitní listovky (která je pro lesní rostliny nejpřirozenější). Na dno můžeme nasypat vrstvu perlitu, která poslouží jako drenáž a zásobárna vody v jednom. Hlízu do substrátu zapustíme tak, aby jedna třetina vyčnívala na povrch, a udržujeme ho jen velmi mírně vlhký. Na sklonku léta, kdy začne hlíza kořenit a rašit, zálivku postupně zvyšujeme. Až do příchodu zimy můžeme brambořík pěstovat venku, na místě chráněném před přímým sluncem i silným deštěm - čerstvý vzduch mu prospívá.