Gardénie vytvářejí husté, kompaktní keře. Pocházejí z jižní Číny. Gardénie jasmínovitá (Gardenia augusta) bývá kolem půl metru vysoká, ale může časem může dosáhnout i velikosti přes 1 či dokonce 1,5 m. Přirůstá však poměrně pomalu, 10-15 cm za rok.

Listy jsou tmavozelené, lesklé, s velkou plochou. Květy mají v průměru 5-10 cm. Těsně po rozvití jsou čistě bílé a postupně přecházejí v krémovou barvu. Jejich silná, sladká vůně připomíná jasmín. Vyšlechtěny jsou kultivary s květy jednoduchými, poloplnými i plnými.

Pěstování gardénie

  • Gardénie je citlivá na zplodiny z plynových spotřebičů, neměla by proto stát v kuchyni, pokud máte plynový sporák, ani v místech, kde jsou plynová kamna. Pěstební substrát namíchejte z poloviny listovky a poloviny rašeliny, nebo vyberte substrát pro kyselomilné pokojové rostliny. Zemina, voda na zálivku ani hnojivo nesmí obsahovat vápník.
  • Od jara do podzimu gardénii svědčí světlé stanoviště, kam ale dopadá jen rozptýlené světlo, nikoli přímé slunce. V zimě jí naopak mírné sluneční paprsky prospívají.
  • Vyhovuje jí normální pokojová teplota, ale aby kvetla, potřebuje na počátku jara snížení na 16.°C pro nasazení i při růstu poupat. (Ideální je světlá chladnější hala či zimní zahrada). Když začne nakvétat, můžete jí opatrně přemístit na teplejší místo.
  • Od jara do podzimu zalévejte poměrně hojně, aby substrát nevyschnul. Voda musí být měkká, odstátá, ideálně dešťová. V zimě je třeba zálivku silně omezit.
  • Gardénii prospívá časté rosení měkkou vodou, neměla by ale přijít na poupata ani květy. Ovšem okolní zvýšená vzdušná vlhkost zajistí delší trvanlivost květů. V suchém vzduchu opadávají dříve. Kromě rosení pomohou i odpařovače s vodou, misky s vodou a oblázky a podobně. Vzdušná vlhkost je zároveň i dobrou prevencí proti sviluškám, které rostlinu často napadají.
  • Od časného jara do konce léta přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem pro kyselomilné rostliny.
  • Pěkný, kompaktní tvar můžete udržovat pomocí mírného zimního seříznutí.

Rozmnožování

Na jaře či v létě můžete odebrat vrcholové řízky a zapíchnout je do vlhkého substrátu. Měly by být umístěny v teple, příznivé mikroklima zajistí množárna, pokojový skleníček, nebo obyčejný průsvitný perforovaný kelímek.