Krotonu svědčí běžná pokojová teplota po celý rok, je tedy ideální pokojovkou. Je třeba mu najít co nejsvětlejší místo - světlo potřebuje, aby se vybarvil tak dokonale, jak to jen jeho pestří kříženci a kultivary umí. Zároveň by však neměl být vystaven přímému polednímu slunci.

Jak zalévat? Přiměřeně…

Vláhy potřebuje kroton tak akorát. Se zálivkou vždy počkejte, až substrát trošku vyschne. Rostlinu nevystavujte ani trvalému suchu, ani dlouhodobému přemokření. V zimě zálivku omezte, protože kvůli nedostatku světla je rostlina méně aktivní, málo roste, méně vody vypařuje a tím pádem i saje. Krotonu velmi svědčí vyšší vzdušná vlhkost, často ho proto roste. Radost mu udělá i mlhovací fontánka poblíž, nebo alespoň běžný odpařovač.

  • Od jara do podzimu rostlině dopřejte jednou za dva týdny zálivku, ve které rozmícháte hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V zimě stačí přihnojovat 1x za měsíc.

Jak kroton přesazovat a množit?

Rostlinu nemusíte přesazovat každoročně. Po třech letech však nový, větší květináč potřebovat bude – v té době už kořeny starou nádobu obvykle vyplní a tísní se. Substrát vyberte propustný, humózní, s pH 5–6.

Kroton můžete množit vrcholovými řízky. Aby zakořenily, potřebují teplotu až 30 °C a vlhkost vzduchu kolem 90 % - hodí se proto miniskleníček. Při odebírání řízku pracujte v rukavicích – tekutina, vytékající po řezu, je jedovatá. Její vytékání zastavíte ponořením řezné plochy do teplé vody.

Aby listy neopadávaly

Kroton nesnáší teploty pod 16 °C, náhlé změny teplot, suchý vzduch a průvan. Následkem může být velká ztráta listů. Mírné opadávání listů starších rostlin je přirozené. Pravidelně však kontrolujte, zda rostlinu nenapadly svilušky, které tvoří na spodu listů jemné pavučinky. I ty mohou být příčinou opadu. Podobně jako na třásněnky, které mohou kroton rovněž napadnout, na ně platí zdravotně nezávadné postřiky na bázi olejů – škůdcům zalepí dýchací otvory a přitom nejsou toxické. V domácnosti je proto můžete použít bez obav – a vhodné jsou i na zahradu, kde neohrožují přírodní rovnováhu ani vaše zdraví.

Kroton (Codiaeum variegatum) pochází z tropického pásu jihovýchodní Asie.