Krásné jsou i celé kvetoucí rostliny s květenstvím buď vzpřímeným až do metrové výšky, nebo s převislou barevnou kaskádou. V přírodě rostou v subtropech i tropech jihovýchodní Asie, od Číny až po sever Austrálie. Jsou to spíše epifytní orchideje, které žijí v korunách stromů, často ale rostou i na skalách a nechybí ani druhy terestrické, kořenící v půdě. Hodně jich obývá chladnější prostředí v horách. Pěstují se hlavně velkokvěté druhy původem z Himálaje a čínských hor, které vyžadují sezonu nízkých teplot k vytvoření květů. Většinou se však setkáme s hybridy, a to jak s robustními a velkokvětými, tak s drobnějšími, ale mnohokvětými formami.

Pěstování

  • Tyto orchideje jsou celoročně dost světlomilné, ale přímý sluneční žár v létě jim škodí.
  • K vykvetení je nutný větší rozdíl teplot, od června do konce září rostlinám prospěje umístění na zahradě, terase nebo balkonu.
  • Na podzim snižujeme zálivku i teploty. Osvědčilo se rostliny venku vystavit podzimnímu chladu, tedy nočnímu poklesu teploty k 5–7 °C. Teprve když začnou hrozit první mrazíky, přeneseme je do interiéru a postupně je začneme více zalévat.
  • Zbytek roku jim vyhovují teploty kolem 20 °C.
  • Drobnokvěté odrůdy bývají často o něco teplomilnější a k vytvoření květenství jim stačí pokles na 10-14 °C.
  • V létě je zaléváme tři až čtyřikrát týdně, od října do března jednou týdně. Zálivku mírně omezíme po odkvětu do začátku růstu nových výhonů.
  • Od dubna do září jednou týdně při zalévání přidáme hnojivo.

Přesazování

Cymbidium přesazujeme jednou za tři roky po odkvětu, nebo tehdy, když substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem je směs kousků borové kůry o velikosti 1-1,5 cm, polystyrenových chipsů, stříhaného molitanu a trošky rašeliny. Odkvetlé a zaschlé květní stvoly odstříhneme, staré odumřelé pahlízy i kořeny odstraníme. Rostlině prospěje očištění od všeho starého substrátu, pokud tak lze učinit bez poškození rostliny. Větší trsy můžeme při přesazování rozdělit.

Foto: autorka