Výběr bramboříků je oslňující. Z květinářství si můžete donést miniaturní rostlinky vysoké sotva 10 cm, nebo velkokvěté, košaté rostliny zabírající 30 cm do výšky i do šířky. Na výběr jsou květy bílé, růžové, červené, nachové, světle zelené, plněné, zkadeřené. Dekorativní jsou i samotné tmavozelené, často stříbřitě zdobené listy. To vše činí z bramboříku jednu z nejkrásnějších kvetoucích pokojových rostlin. Ale ouha, pokojové tak úplně nejsou. Pokud si jimi zkrášlíte štědrovečerní stůl ve vytopené místnosti, dlouho krásné nevydrží. Pokud jim však najdete chladnější místo, budete se z nich těšit dlouhé týdny i měsíce.

Lesní kvítí

Na rozdíl od venkovních bramboříků, pokojové sice mají rády chlad, ale mráz nesnesou. Jsou vyšlechtěné z bramboříku perského (Cyclamen persicum), který roste a kvete v lesích a východního Středozemí. Mají proto rády vyšší vzdušnou vlhkost a rozptýlené světlo, jaké v lesích bývá. A v zimě, kdy kvetou, jim nejvíce svědčí stálá teplota mezi 10-15°C. Každý stupeň navíc zkracuje dobu květu, teplotě nad 20°C byste je neměli vystavovat vůbec. Naopak robustnější bramboříky snesou i teplotu kolem 5°C, ale pod nulu by klesnout neměla.

Kam bramboříky umístit?

V jihoevropských zemích s mírnými zimami často kvetou a prospívají i ve venkovních truhlících. U nás jim bude dobře na okenním parapetu chladnějších místností, využít můžete i meziokenní prostory orientované na sever či východ, kam dopadá méně přímého slunce. Pokud vnější okna dostatečně izolují, nedochází ani k příliš velkému střídání teplot. Pokud nastane obleva, můžete bramboříky umístit ven – před okno (ne však jižně orientované), na balkón či terasu, na zápraží či zahradu. Nejlépe jim bude v řídkém stínu bezlistých dřevin. Pozor však na noční mrazíky. Pokud máte chladnou zimní zahradu, brambořík je do ní jako stvořený.

Jak bramboříky zalévat?

Bramboříky mají rády neutrální či mírně kyselý substrát a nesvědčí jim tvrdá, vápenitá voda. Nejvíce je potěšíte dešťovou. Pokud jim ji dopřát nemůžete a vodovodní je tvrdá, pomůže alespoň převaření – vodní kámen se vysráží a usadí na dně. Bramboříky mají rády vlhko, ale úplně mokrý být substrát nesmí, kořeny by nemohly dýchat. Udržujte ho proto mírně vlhký a počítejte s tím, že v chladu rostliny pijí méně, nežli v teple. Nikdy brambořík nezalévejte přímo na hlízu. Do zálivky jednou týdně přidejte hnojivo pro pokojové rostliny okrasné květem.

Jak bramboříky uchovat?

S příchodem jara brambořík pomalu přestává kvést, listy začnou opadávat. To vás nemusí nijak zneklidňovat - brambořík se jen chystá k letnímu odpočinku. Snižujte zálivku, až listy opadají zcela a z bramboříku zůstane jen hlíza. Tu opatrně vyjměte z květináče a uchovejte v lísce na vzdušném, chladném místě. V půli léta ji přesaďte do větší nádoby. Každým rokem o trochu povyroste a ponese i více květů – i proto je skvělé bramboříky pěstovat po mnoho let a nebrat je jen jako sezónní. Substrát můžete připravit z vyzrálého kompostu, zkompostovaného listí a trochy písku (nebo použijte komerční pro pokojové rostliny). Hlízu do něj zapusťte přibližně do dvou třetin. Na sklonku léta začne hlíza kořenit a rašit, postupně proto zvyšujte závlahu. Až do příchodu zimy můžete brambořík pěstovat venku, čerstvé povětří mu svědčí (nevystavujte ho však přímému slunci, větru ani silnému dešti).

Tip na závěr: Jak prodloužit bramboříkům kvetení?

Odkvetlé květy i se stonky opatrně vykrucujte. U hlízy by neměly zůstat pahýlky stonků, protože mohou lákat plísně.