Dendrobium čili stromobytec

Rod Dendrobium zahrnuje rozmanité a velké množství odlišných druhů. Pokud je rozdělíme podle způsobu péče, jedná se o dvě velké skupiny. První skupina potřebuje v průběhu vegetačního období velké množství světla, ale nižší teplotu mezi 12-17 °C. Druhá skupina naopak vyžaduje teplotu vyšší, a to celoročně. K tomu, aby došlo k podpoře kvetení, je nutné rostlinu přesunout na několik týdnů do míst s teplotou okolo 16 °C.

Všem druhům dendrobií se lépe daří v menších pěstebních nádobách. Přesazování se doporučuje jen v nezbytně nutných případech. Velikost nového, jen o málo většího květináče odhadnete tak, že by se do něj vešly navíc asi jen 2 nové výhony.

Protože v malých nádobách substrát vysychá rychleji, přizpůsobte tomu četnost zálivky. Ve vegetačním období zavlažujte rostlinu spíše vydatně, naopak v období vegetačního klidu dendrobiím postačí jen taková zálivka, při níž substrát úplně nevyschne.

Květy rodu Miltonia připomínají macešky

Rod Miltonia dělíme na dvě základní skupiny podle místa původu orchidejí. Pravé miltonie pocházejí z Brazílie, zatímco Miltoniopsis, který je podle tvaru svých květů označován za maceškovitý, je původem z Kolumbie. V květinářství ale oba druhy zakoupíte pod stejným označením Miltonia.

Většina miltonií u nás prodávaných jsou chladnomilné hybridy Miltoniopsis. Miltonie pravé ale patří do skupiny teplomilných orchidejí. To znamená, že se pro pěstování v našich bytových podmínkách hodí mnohem lépe. Nejlépe rostou při teplotách mezi 21–24 °C. Co se týče nasazování na květ, vyhovují jim nejvíce teploty mezi 15 -18 °C. Miltonie řadíme k odolnějším druhům orchidejí. Jejich květy jsou sice drobné a dosahují velikosti pouhých 5 cm, ale zato pěkně voní. Podle druhu jednotlivé miltonie kvetou v odlišné době. Jejich doba kvetení se pohybuje mezi dvěma až třemi měsíci. Jakmile odkvetou, vyplatí se odstřihnout jim květní výhon a přemístit je do chladnějšího prostředí. Nutné je také omezení zálivky.

Ideálním místem pro pěstování miltonií v bytě je západní anebo východní okno. V létě je dobré stejně jako u dalších typů orchidejí letnění. To jim velmi prospívá. Jakmile začne topná sezóna, kontrolujeme rostliny, zda nebyly napadeny sviluškami. Jestliže k tomu dojde, ihned izolujeme napadené rostliny od rostlin zdravých a napadené rostliny chemicky ošetříme.

Dbejte u miltonií na to, aby nedošlo ani k jejich vyschnutí, ani k přelití. Ideální je udržovat jejich substrát mírně suchý. Dopřejte jim propustný substrát a hnojte je 1 x měsíčně.

Cymbidium neboli člunatec

Půvab člunatců spočívá mimo jiné i ve velkém počtu květů na jednotlivých květních stvolech. Na jednom stvolu jich může být 20-50. Větší kultivary Cymbidií mají velké pahlízy a velké množství dlouhých listů. U takových rostlin je třeba počítat s dostatečně velkým pěstebním prostorem. Pro vyvolání kvetení potřebují stejně tak jako většina dalších orchidejí, výrazný pokles teplot. Toho lze v bytě ale dosáhnout jen zcela výjimečně. Doporučená vlhkost prostředí, vhodná pro jejich pěstování se pohybuje mezi 60–80 %. I ta je velmi často v pokojových podmínkách neuskutečnitelná. Proto se pro pěstování Cymbidií ve větším počtu vyplatí skleník nebo alespoň samosatná místnost či zimní zahrada.