Listy pokojových rostlin mohou být doslova pohledovým magnetem v každém interiéru. Nabídnou krásné a často i netradiční barvy, zajímavou texturu a mnohdy až neuvěřitelnou kresbu žilnatiny. Pruhy, barevné skvrny, nápadné žebrování, zajímavá žilnatina, panašování, neobvyklá struktura, tím vším nás mohou okouzlit listy některých pokojových rostlin, u kterých víc než krásu květů, obdivujeme krásu listů. Tyto rostliny si zaslouží dostatečný prostor v interiéru. Dokážou spolehlivě rozehrát barevnou paletu doslova všech barev duhy. Krása jejich listů se v mnoha směrech vyrovná kráse květů.

Jak listy získávají své krásné barvy?

Těžko se dá uvěřit tomu, že za krásou barev tolik obdivovaných pestrých listů stojí vlastně nemoc. Chybný vývoj především u žlutě a bíle vzorkovaných lístků, to je vlastně dobře známé panašování. V případě rostlin se jedná o nedostatek chlorofylu, což způsobuje mnohem menší zelené plochy na listech. U dalších druhů, jako jsou například barevné pokojové javory, stojí za jejich pestrými barvami virové onemocnění. U takto nemocných rostlin je i jejich potomstvo barevné, pokud si tedy rostlinu množíme pomocí řízků.

Pokud však zvolíme výsev semeny, budou nové rostliny zdravé, a tudíž budou mít zelenou barvu. Pro zachování panašování, zajímavého barevného vybarvení listů, je důležité, aby měly rostliny dostatek světla, jinak by se mohlo mnohé z jejich nádherné působivosti ztratit. Ve stínu či temnu jsou rostliny nuceny produkovat vyšší množství chlorofylu, což vede k zelenání jejich listů. Jen zelené listové plochy totiž dokážou zachytit a využít dopadající světlo.

Nejkrásnější jsou mladé rostliny

Chválou těchto rostlin celkově nešetříme, ale rozhodně je férové přiznat i zápory. Kromě nevýrazných nebo žádných květů je to ještě skutečnost, že právě mezi pestrolistými pokojovkami je mnoho takových, jimž s přibývajícími lety ubývá krásy. Stává se to hlavně u africké kopřivy (Coleus ) a irezíny (Iresine), což je velká škoda. Ale na druhou stranu je velmi snadné si tyto rostliny namnožit řízky a vypěstovat si tak nové mladé krásné a výrazně vybarvené pokojovky.

Užovník

Rod užovníků zahrnuje asi 10 druhů, jejichž domovinou je hlavně povodí Amazonky. Zástupci těchto druhů ve valné většině milují vlhká a stinná stanoviště. Je třeba upozornit na to, že užovník patří k jedovatým rostlinám, neboť je řazen do čeledi áronovitých. Krása barevné kresby jeho listů vám však nedá příliš prostoru myslet na jeho jedovatost. Od jarních měsíců po celou vegetační dobu u něj nešetřete se zálivkou ani s přihnojováním. Starší rostliny vytvářejí postranní hlízky, které mohou dobře posloužit k vypěstování nových rostlin. Na snímku je užovník dvoubarevný (Caladium bicolor).

Alokázie

Alokázie (Alocasia sanderiana) je rostlina s nádhernými listy, která vyrůstá každoročně z oddenku. Ten roste buďto horizontálně s povrchem anebo těsně pod ním. Ke svému růstu potřebuje rostlina hlavně teplo a vlhko, pochází totiž z Filipín. Nesmí být ale ani přemokřená, ani na její listy nesmí dopadat přímé slunce. Čepele jejích listů mají dlouhé řapíky. Listy mají výraznou bílou žilnatinu a spodní stranu nafialověle bronzovou.

Ideální je pro alokázii prostředí s vyšší vlhkostí vzduchu. Proto ji postavte do misky s keramzitem a zalévejte ji do misky, voda vypařovaná z keramzitu bude zvlhčovat vzduch v jejím okolí. Budete-li každým rokem její oddenky přesazovat do nového substrátu, nemusíte rostlinu ani přihnojovat.

Kalatea

Kalatea (Calathea rotundifolia) - kultivar ‘Fasciata‘ je mnohem více panašovaný, než je tomu u původního druhu. Její velké olivově zelené listy jsou stříbřitě a šedě proužkované mezi žilkami. Spodní stranu mají vínově šedou. Tento druh nedorůstá větší výšky než 30 cm, takže se hodí i do menších bytů. Vzhledem k tomu, že se kalatey pěstují v mnoha druzích a odlišných kultivarech, můžete si z nich vytvořit klidně i celou sbírku. Potřebují pravidelnou zálivku odstátou vodou bez příměsi vápníku.

Xantosoma

Xantosoma (Xanthosoma lindenii) je blízce příbuzná s výše zmíněnou alocasií. Svým vzhledem patří rovněž mezi velmi zajímavé a neobvyklé pokojové rostliny. Na rozdíl od alocasie její výhony v zimě neodumírají. Na vysokých elegantních stoncích ozdobených po bocích dvěma černými proužky nese listy šípovitého tvaru. Ty mohou dosáhnout velikosti až 30 cm. Doporučuje se každoročně na jaře rostlinu přesazovat. Vyhovuje jí časté mlžení.

Protažitka

Milovníci fialové barvy zcela jistě neodolají této působivé rostlině, jejíž netradiční zabarvení listů způsobuje vlastně velké množství chloupků, kterými je protažitka (Gynura aurantiaca) obrostlá. Na temně zeleném podkladu listů navíc vyniká i fialová žilnatina. Jedná se o rostlinu silných barevných protikladů. V období vegetace je vděčná za pravidelné každotýdenní hnojení. Vhodné je již mladou rostlinu zaštipovat, aby se pěkně rozvětvovala. Vyhovuje jí světlé místo například na okenním parapetu.

Další pokojové rostliny okrasné listem

Těchto živých a vzhledově velmi zajímavých pokojových krásek je doslova celá řada. Některé okouzlí barvami, jiné nezvyklými tvary listů, ale krásné jsou všechny. Vybírat můžete i mezi dalšími: křídelnicí (Pteris) z rodu kapradin, kroton (Codiaeum variegatum), africká kopřiva (Coleus), begonie královská (Begonia rex), Rhoeo tricolor neboli Tradescantia spathaceae, podrostovka (Hypoestes), monstera skvostná (Monstera deliciosa), mramornatka (Dieffenbachia) nebo (Stromanthe) a mnohé další. Výběr je opravdu pestrý, a tak si jistě vyberete i svou rostlinu, které se bude dařit právě ve vašem interiéru.