Mnohdy se stává, že listy opadávají a atraktivní zbarvení je to tam. Pokud jste také někdy neúspěšně zkoušeli pěstovat vánoční hvězdu, poradíme vám, jak o ni pečovat tak, aby ani v dalších letech nepřišla o svou krásu v podobě barevných listenů.

"Jak často se musí hvězda zalévat a proč mi opadávají a žloutnou listy, a proč jsou menší, než když jsem ji kupovala. Mám ji teprve rok," zeptala se Renata Ricková v diskusi pod článkem o pěstování vánoční hvězdy. A protože podobných dotazů dostáváme více, rozhodli jsme se v tomto případě odpovědět formou článku.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), známá též jako Poinsettia, může listy shazovat z více důvodů, nejčastěji kvůli nachlazení, průvanu nebo změnám teplot. Mexické krásce vyhovuje stálá teplota nad 20 °C. Je velmi citlivá, proto může reagovat i na studený vzduch táhnoucí od nedokonale odizolovaného okna, kterého si ani nevšimneme. Ohrozí ji i krátké větrání. Na druhou stranu by neměla stát ani v blízkosti topení, příliš horký a suchý vzduch jí také nesvědčí.

Jak často zalévat?

Kolik vláhy rostlina potřebuje, to záleží na teplotě, olistění, i vlhkosti vzduchu. Proto nelze stanovit univerzální pravidlo. Vánoční hvězda je poměrně žíznivá, jako všechny rostliny, které mají velké, tenké listy a proto hodně vláhy vypařují. Substrát by proto měl být stále mírně vlhký, ale nikoli přímo mokrý – v podmisce by voda stát neměla.

Jak je na tom substrát pod povrchem můžete otestovat špejlí – pokud na ní zemina ulpí, bude nejspíš dostatečně vlhký (podobně jako špejli umaže ještě nedopečená, vlhká bábovka). Ovšem vaše rostlina bude nyní pít méně, kvůli menším listům a jejich opadávání. Rostlina je také vytáhlá, na jaře by jí prospělo seříznutí, díky němuž zkošatí. Může trpět i nedostatkem světla (vyžaduje však světlo rozptýlené, ne přímé slunce).

Hnojení a rosení

Listy také ztrácejí barvu. Rostlinu jste za rok, po který ji pěstujete, pravděpodobně již přesadila do nového substrátu. I tak se může stát, že trpí nedostatkem živin, především hořčíku, čemuž by napovídalo blednutí listů, chloróza, a celková neduživost. Zkuste jí přilepšit tekutým (nebo ve vodě rozpustným) hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem, nebo pro citrusy, které je proti chloróze často účinné. (Pro zdravou hvězdu je nejvhodnější hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny, ale nyní je důležitější její zdraví než kvetení). Hnojivo doplní i stopové prvky, jejichž nedostatek může být rovněž příčinou žloutnutí a opadu listů.

Jako rychlá pomoc poslouží i aplikace dostatečně zředěného roztoku rozprašovačem na listy (při ředění do zálivky i pro postřik je třeba postupovat podle návodu). Ostatně i samotné rosení vánoční hvězdě velmi prospívá, zvláště pokud máte doma sušší vzduch. Voda by měla mít pokojovou teplotu a být měkká, ideální je dešťová (podobně i pro zálivku). Pokud dešťovou k dispozici nemáte a vodovodní voda je tvrdá, pomůže převaření.

Jak se o vánoční hvězdu starat, aby vydržela krásná více let?

  • V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!).
  • Na jaře rostlinu přesaďte.

Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.