Většina moderních systémů určených k zasklívání balkonů umožňuje snadné posunutí jednotlivých oken ke straně a tím otevření téměř celého prostoru. Rostliny si tak mohou užívat čerstvého vzduchu a za chladného počasí můžeme okna naopak zavřít a rostliny jsou dobře chráněné. Také vzdušná vlhkost je zde vyšší a rostliny ocení i více světla, než by měly v bytě. „Letnění“ rostlin tak můžeme (podle venkovních teplot) prodloužit asi o dva měsíce do hlubokého podzimu, čímž se zkrátí doba, kterou musí přečkat v bytě, kde jim to opravdu nesvědčí. Na jaře jsou pak v lepším stavu a můžeme je opět umístit na balkon a začít s jejich otužováním o pár týdnů dříve, než je opět přestěhujeme ven.

Zasklený balkón plný zeleně po celu zimu

Chladnomilné rostliny mohou na zasklených balkonech přečkat celou zimu, protože většina z nich snáší poklesy teplot až k nule.

  • Balkony je nutné vytápět pouze tehdy, hrozí–li extrémní mrazy – v takovém případě stačí pootevřít okno či dveře a pouštět na balkon přes noc teplo z bytu.
  • Za slunečných dnů se na zaskleném balkonu vzduch rychle ohřívá (např. i při venkovních teplotách kolem –15 °C bývá při plném slunci teplota na balkonu kolem 25 °C), takže teplým vzduchem z balkonu zase můžeme naopak přes den vytápět celý byt či dům.

Pro umístění menších rostlin je dobré si na balkóně vyrobit různé police či závěsné systémy, nejlépe rozebíratelné. V zimě tak získáme dostatek místa pro rostliny, a pokud je to nutné, můžeme konstrukce kdykoliv lehce odstranit.

Jednoduché zateplení netkanou textilií


Balkon můžeme i zateplit. K tomu opět nejlépe poslouží bílá netkaná textilie, kterou pověsíme jako závěs zevnitř k zasklené stěně balkonu. Textilie zároveň celoročně slouží i jako stínění před prudkým sluncem.

Pokud je v zimě delší dobu zamračené počasí, textilii přes den roztáhneme, aby měly rostliny co nejvíce světla. V té době zasklené balkony také neakumulují sluneční energii a je zde proto delší dobu nižší teplota.

Šetřete vodou při zálivce

Rostliny samotné nízké teploty snesou, nesmějí ovšem mít přemokřený substrát. V chladu totiž nepřijímají ani nevydávají téměř žádnou vodu a v trvale mokrém substrátu jim hrozí zahnívání kořenů. Proto je při zimování rostlin v teplotách dlouhodobě pod 10 °C nutné hlídat zálivku: substrát nechat raději sušší a zalévat až tehdy, když si o to rostliny řeknou samy mírným zavadnutím listů.