O pěstování řeřichy není třeba vést dlouhé diskuze. Vypěstovat ji dokáže i zarytý „antizahradník“. Stačí nasypat semínka na vatu či ubrousky a zalít. Můžete vytvořit pidiskleník a misku se semínky zakrýt fólií. Již o den později můžete s uspokojením sledovat, jak řeřicha klíčí. Nezapomeňte pravidelně zalévat, ale ne natolik, aby byla semínka ponořená ve vodě. Misku umístěte na světlé místo. Pokud si potrpíte na mungo výhonky, můžete se pustit do řeřichy už teď. Ostatní si raději počkají na vyšší rostlinky.

Tenhle zelený zázrak vypadající jako ten nejobyčejnější plevel není v Evropě žádnou novinkou. Řeřicha setá (Lepidium sativum) k nám dorazila z krajů, kde dnes najdete Irák, a to již v dobách antiky. Dlouhá staletí se doporučovala na léčbu kurdějí. A nešlo o trefu vedle, řeřicha totiž vyniká vysokým obsahem vitaminu C.

Zelený detox

Odhodláváte se k detoxikační kůře? Tak to můžete s řeřichou naložit netradičně: Usušit ji a poté zalévat horkou vodou jako klasický sypaný čaj. Řeřichový nápoj má močopudné účinky a je skvělou zásobárnou draslíku. To jsou vítané vlastnosti při kůrách, které mají za úkol vyplavit z těla škodliviny. „Čajová“ léčba s řeřichou prospěje také ledvinám. A pokud vás s přicházejícími zimními měsíci trápí problémy s močovým měchýřem, doporučuje se užívat řeřichový nápoj i preventivně.

Zásobárna blahodárných látek

Thiamin (vitamin B1) a betakaroten jsou dnes skloňovány díky jejich podpoře imunitního systému. Není překvapením, že řeřicha je nabízí jako na stříbrném tácu. Antioxidanty se tyhle malé zelené lístečky připomínající charakteristickou chutí ředkvičku jen hemží. Dlouhý seznam člověku prospěšných látek obsažených v ředkvičkách tím ještě nekončí. Obsahuje i železo, hořčík a vápník. Železo podporuje krvetvorbu, a tak je dobré zařadit tuto bylinku do jídelníčku, trpíte-li chudokrevností. Řeřicha navíc tlumí kašel, podporuje tvorbu trávicích šťáv a dodává novou mízu žlučníku a játrům.

Řeřicha na talíři

Řeřichu nejčastěji konzumujeme za studena, ale s čistým svědomím ji můžete použít jako dochucovadlo třeba do polévek a omáček. Do teplých pokrmů se musí ale přidávat až na závěr, jinak hrozí, ze zhořkne a jídlo vám zkazí. Ze studených pokrmů se osvědčila nejen na chleba, ale také do salátů nebo tvarohových a vaječných pomazánek. Zkuste s námi netradiční jednoduché pesto – je velmi zdravé a samozřejmě skvěle chutná.

  • dvě hrsti řeřichy
  • hrst mandlí nebo piniových oříšků
  • lisovaný stroužek česneku
  • olivový olej
  • parmezán
  • sůl a pepř

Oříšky nadrťte, řeřichu rozmělněte či velmi najemno nasekejte. Ingredience kromě parmezánu a soli s pepřem smíchejte dohromady a zapracovávejte. Olivový olej přilévejte postupně. Na závěr pesto zahustěte parmezánem, dosolte a opepřete. Pesto můžete použít k těstovinám, nebo ho namazat třeba na rozpečenou bagetku či toust.