Zelené čističky vzduchu
18. 1. 2016

Zelené čističky vzduchu

Kvalita vzduchu v uzavřených místnostech, ve kterých trávíme většinu času, má na naše zdraví velký vliv. A bohužel nebývá dobrá. Vylepšit ji dovedou obyčejné pokojové rostliny.

Pokojové rostliny jsou opravdu skvělými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení. Vybavení bytů a kanceláří totiž uvolňuje do ovzduší nespočet škodlivých látek. Sice v malém množství, ale neustále. K tomu se v zimě přidává nedostatečné větrání a výsledkem je prostředí, které zdraví a pohodě vůbec neprospívá. Toxické látky se uvolňují z nátěrů, lepidel, izolací, koberců a nábytku, především z dřevotřísky a překližky. Běžný lak může uvolňovat formaldehyd a xylen. K tomu se, pokud nepoužíváme ekologické varianty, přidávají agresivní čisticí prostředky, v kancelářích tiskárny odpařující tiskařskou barvu a podobně.

pokojové rostliny

Rostliny chytají formaldehyd i těžké kovy

Látky, které nám v interiérech škodí, jsou obvykle těkavé organické molekuly, obsahují tedy uhlík. A ten rostliny nutně potřebují k výživě. Berou jej z čehokoli, tedy nejenom z oxidu uhličitého. Látky obsažené ve vzduchu jednoduše nasají a zpracují. A spolu s nimi mimoděk absorbují i látky, které uhlík neobsahují.

 • i

  Rostliny byly jako filtry vzduchu testovány v mnoha studiích a obstály výborně. Ze vzduchu odstranily až 95 % škodlivin. Zdravý vzduch pomáhají udržovat dokonce i na vesmírných stanicích.

  Formaldehyd dovedou ze vzduchu odfiltrovat a zneškodnit především tyto rostliny: filodendrony, fíkusy, potosy (Scindapsus), zelence, břečťany, pryšce neboli vánoční hvězdy, kapradiny ledviníky i tenury řečené tchýnin jazyk.
 • Xylen, trichloretylen i amoniak z interiérů prokazatelně odsávají tenury, anturie, ledviníky, zakrslé datlovníky (velké se obvykle do pokoje nevejdou), břečťany, dracény, šeflery.
 • Benzen, formaldehyd, aceton i trichloretylen odbourávají tenury, elegantní palmy Chamaedorea, krásně kvetoucí lopatkovci (Spathiphyllum) či gerbery.
 • Tabákový kouř a zplodiny plynových vařičů likvidují zelence. Jsou to pohledné a zcela nenáročné pokojovky, kterým na rozdíl od jiných rostlin nevadí umístění v kuchyni, kde se často střídají teploty.
 • Stopy těžkých kovů, například rtuti a olova, pohlcují nádherně kvetoucí kamélie, ale také pokojová růže.

pokojové rostliny

Nežádoucí látky však pohlcuje i většina ostatních rostlin, jen ještě zatím nebyly podrobně testovány. Pěstování rozmanitých druhů pokojovek v množství větším než malém je proto rozhodně přínosné.

Rostliny pomáhají při syndromu nemocných budov

Pokojové rostliny pomáhají proti takzvanému syndromu nemocných budov, který je souhrnem obtíží a onemocnění spojených nejčastěji s prostředím kanceláří. Lidé vystavení nepříznivému prostředí trpí kašlem, podrážděním očí, bolestmi hlavy, únavou a dalšími neduhy.

Zvlhčovače a osvěžovače vzduchu

Všechny rostliny vydechují čisté vodní páry. Odpařování vlhkosti navíc rostliny regulují tak, že z toho máme prospěch i my. Do suchého vzduchu odpařují více vlhkosti než do vlhkého. Kromě vody rostliny do ovzduší odpařují i silice, které vzduch osvěžují, dezinfikují a působí blahodárně na dýchací systém i psychiku. Jsou rozhodně zdravější a příjemnější než syntetické osvěžovače vzduchu.

 • Při alergiích, astmatu i nachlazení je velmi přínosný eukalyptus. Pro výraznější účinek pěstujeme v místnosti alespoň dva vzrostlejší keř.
 • Rovněž všechny aromatické byliny pěstované nejen na zahrádkách, ale i doma na okenních parapetech uvolňují vonné silice, které působí příznivě na tělo i duši. Takovými bylinkami jsou například rozmarýn, tymián, yzop, saturejka, majoránka, bazalka nebo vonné pelargonie. Bylinky navíc můžeme využít v kuchyni jako zelené kořní nebo pro přípravu léčivého čaje.

pokojové rostliny

Čističky, které samy rostou

Rostlina musí dýchat, aby žila. Ovšem pokud roste, jsou její fyziologické procesy ještě mnohem intenzivnější. Když rostliny množíme řízkováním či dělení trsů získáme zdarma nespočet dalších jedinců A ti navíc při růstu čistí vzduch velmi intenzivně.  

Pokud nemáme dostatek místa u východně či jižně orientovaných oken, svěží vzhled, zdraví i růst pokojových rostlin podpoříme dosvěcováním zářivkou s denním spektrem. Přisvěcování za pošmourných dní prospívá i lidské psychice.

Jak fungují přírodní filtry?

Rostliny nasávají vzduch průduchy na spodní straně listu. Na čtverečním milimetru jich mohou podle druhu rostliny být desítky i tisíce. U běžně pěstovaných rostlin to bývá obvykle mezi 30 a 350 průduchy. Rostliny nasávají vzduch i s organickými látkami v ně obsažnými, jež rozloží a využijí dle svých potřeb, nebo je jako nepotřebné uloží ve svých pletivech. Uvolňují pouze kyslík, v noční fázi oxid uhličitý a čistou vodní páru, která může být obohacená o vonné silice. „filtrační systém“ jejich tě je dokonalý.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS