Pokojové rostliny jsou opravdu skvělými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení. Vybavení bytů a kanceláří totiž uvolňuje do ovzduší nespočet škodlivých látek. Sice v malém množství, ale neustále. K tomu se v zimě přidává nedostatečné větrání a výsledkem je prostředí, které zdraví a pohodě vůbec neprospívá. Toxické látky se uvolňují z nátěrů, lepidel, izolací, koberců a nábytku, především z dřevotřísky a překližky. Běžný lak může uvolňovat formaldehyd a xylen. K tomu se, pokud nepoužíváme ekologické varianty, přidávají agresivní čisticí prostředky, v kancelářích tiskárny odpařující tiskařskou barvu a podobně.

Rostliny chytají formaldehyd i těžké kovy

Látky, které nám v interiérech škodí, jsou obvykle těkavé organické molekuly, obsahují tedy uhlík. A ten rostliny nutně potřebují k výživě. Berou jej z čehokoli, tedy nejenom z oxidu uhličitého. Látky obsažené ve vzduchu jednoduše nasají a zpracují. A spolu s nimi mimoděk absorbují i látky, které uhlík neobsahují.

  • Rostliny byly jako filtry vzduchu testovány v mnoha studiích a obstály výborně. Ze vzduchu odstranily až 95 % škodlivin. Zdravý vzduch pomáhají udržovat dokonce i na vesmírných stanicích.

    Formaldehyd dovedou ze vzduchu odfiltrovat a zneškodnit především tyto rostliny: filodendrony, fíkusy, potosy (Scindapsus), zelence, břečťany, pryšce neboli vánoční hvězdy, kapradiny ledviníky i tenury řečené tchýnin jazyk.
  • Xylen, trichloretylen i amoniak z interiérů prokazatelně odsávají tenury, anturie, ledviníky, zakrslé datlovníky (velké se obvykle do pokoje nevejdou), břečťany, dracény, šeflery.
  • Benzen, formaldehyd, aceton i trichloretylen odbourávají tenury, elegantní palmy Chamaedorea, krásně kvetoucí lopatkovci (Spathiphyllum) či gerbery.
  • Tabákový kouř a zplodiny plynových vařičů likvidují zelence. Jsou to pohledné a zcela nenáročné pokojovky, kterým na rozdíl od jiných rostlin nevadí umístění v kuchyni, kde se často střídají teploty.
  • Stopy těžkých kovů, například rtuti a olova, pohlcují nádherně kvetoucí kamélie, ale také pokojová růže.

Nežádoucí látky však pohlcuje i většina ostatních rostlin, jen ještě zatím nebyly podrobně testovány. Pěstování rozmanitých druhů pokojovek v množství větším než malém je proto rozhodně přínosné.

Rostliny pomáhají při syndromu nemocných budov

Pokojové rostliny pomáhají proti takzvanému syndromu nemocných budov, který je souhrnem obtíží a onemocnění spojených nejčastěji s prostředím kanceláří. Lidé vystavení nepříznivému prostředí trpí kašlem, podrážděním očí, bolestmi hlavy, únavou a dalšími neduhy.