Zimolez kamčatský, první ovoce sezony
23. 4. 2009

Zimolez kamčatský, první ovoce sezony

Lákají vás novinky, které lze pěstovat a poté i ochutnat? Co takhle vyzkoušet kamčatskou borůvku? Tedy, správně zimolez kamčatský, který slibuje velké plody s chutí i barvou borůvek, odtud jeho přízvisko. Na rozdíl od pravých borůvek však dozrává již v polovině května!

 

Před několika lety mě v jedné nabídce zaujal ovocný keřík s pozoruhodnými vlastnostmi – zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica), který bývá někdy nesprávně nazýván kamčatská borůvka. Lákalo mě na něm především ovoce zrající neuvěřitelně brzo, již v polovině května. Ojíněné, tmavě fialové bobule, slibovaly barvu i chuť  borůvek.

Objednal jsem je tedy, zasadil čtyři sazenice a s napětím čekal na jaro. V první polovině března rozkvetly na několika proutcích něžné žluté kvítky. Po několika týdnech se objevily malé, zelené plůdky. V průběhu května dvojice protáhlých bobulek pomalu modraly. A koncem května opravdu, jako první ovoce na mé zahradě, dozrály!

Tmavě modré, lákavě ojíněné bobule jsou  velké asi 2-3 cm chutí a šťávou opravdu připomínají borůvky. Stačil jsem jich ale ochutnat jen několik, než je objevily moje vnučky (a možná i kosáci). Nekompromisní verdikt zněl: „Dědo, musíš jich zasázet víc!“

Doufám, že až sklidím větší úrodu, budou u nás doma i „borůvkové“, tedy zimolezové koláče, kompoty, džemy, křížaly....

Jak pěstovat „kamčatské borůvky“?

Zimolez kamčatský je opravdu pozoruhodná rostlina:

  • Pochází z chladných oblastí východní Sibiře a z poloostrova Kamčatky, kde tvoří rozsáhlé porosty v lesích, rašeliništích a močálech tundry. Je jedním z mála jedlých druhů zimolezů, navíc byl šlechtěn k větší chutnosti.
  • Nemá vyhraněné požadavky na pH půdy, roste dobře na kyselejších, neutrálních i slabě zásaditých, písčitých, hlinitých i mírně jílovitých půdách, snese i půdy chudší na živiny.
  • Potřebuje dostatek vody, aby mohl pěkně nalít svoje plody, nemá rád suchá stanoviště. V prvních letech po výsadbě potřebuje vydatnou zálivku.
  • Je dokonale mrazuvzdorný (snese i mrazy –45 °C!).
  • Nechutná škůdcům a netrpí ani chorobami.
  • Je mnohem méně náročný, nežli častěji pěstované kanadské borůvky.
  • Rozmnožovat jej lze řízky i hřížením.

Tip: Uprostřed léta vás může zimolez nepříjemně překvapit, když mu začnou schnout a opadávat listy. Ale nic se nebojte, rostlina neuschla a keřík rozhodně nelikvidujte! Má v sobě totiž díky svému severskému původu zakódovanou krátkou vegetační dobu – na drsném severu by se již touto dobou musel ukládat k zimnímu spánku.

Kamčatské zdraví

Bobule jsou bohaté vitaminy C, B, cennými minerály (Mg, K, P, Ca) i dalšími biologicky aktivními látkami. Působí močopudně, antibakteriálně, slouží i jako podpůrné prostředky při léčení arteriosklerózy, stavějí také krvácení.

Kde pořídit jedlý zimolez?

Tato pozoruhodná rostlina zatím není k dostání tak běžně, jako kanadské borůvky. Al e napříkald zahradnictví Chovanec v Lipníku už množí a zasílají kvalitní, samosprašnou odrůdu Modrý triumf. Rovněž subtropické zahradnictví Kruh v Jilemnici množí „jedlé zimolezy“. V Bojnicích na Slovensku vyšlechtili samosprašné odrůdy Altaj a Amur.

Pro Receptář Bohumír Muchka, Foto Subtropické zahradnictví Kruh a archiv

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zimolez kamcatsky -DUET

(VWPsQNue4kBC2Zl6Kvm.h74Vl), 12. 10. 2015, 17:16

je zimolez kamcatsky jedly ci nikoliv

dotaz

(VWPsQNuvW%zk8YTuVVSsQNu), 29. 7. 2015, 11:37

Dobrý den.Mám již pět let vysazeny dvě kamčatské borůvky.Každý rok brzy na jaře hodně kvetou,je na nich i dost včeliček a čmeláků.Po odkvětu se neutvoří ani jeden plod.Prosím o radu,co je špatně.Děkuji.

Kamčatská borůvka

(hanap), 8. 4. 2014, 15:45

Tyto borůvky máme na zahradě v nadmořské výšce 360 m již asi 12 let. Vysadili jsme 3 sazenice 2 metry vedle sebe, jednu v blízkosti složeného hnoje. Tato borůvka v prvních letech rostla nejvíce, hnůj tam už řadu let nemáme a borůvka je nyní zdaleka nejmenší. Největší je ta nejvzdálenější, je to asi 170 cm vysoký keř. V květnu na něm jsou po dobu tří týdnů chutné borůvky, které vnoučata postupně ozobávají. Žádnou zvláštní péči tyto borůvky nevyžadují.

Dotaz

(Helena), 10. 10. 2012, 13:43

Máme kamčatskou borůvku pár let, rodila méně, letost měla hodně velkých chutných plodů. Dozrávaly postupně v délce asi jednoho měsíce. V létě ji opádaly listy a v součaqsné době je celá hustě osypaná květy. Bojím se, že v příštím roce nebude plodit anebo ještě hůře - že vyčerpáním v zimě zmrzne. Co bych měla udělat - otrhat květy? Děkuji za radu.

Dobrý den,mám zimolez třetí rok,roste a plodí krásně,ale plody jsou trpké,a nemají vůbec chuť borůvek.Co může být příčinou.Děkuji za radu.

RE: dotaz

(Lída), 23. 9. 2012, 12:27

Nemáte jiný druh? Jsou i zimolezy okrasné popínavé, a ty co do chuti nicmoc, i když jsou myslím taky jedlé. Nebo nejsou dost zraé, ale to těžko, to byste poznal...

pěstování k. borůvky

(VWPsQNu%WgnjFm4Umbm~g), 9. 5. 2012, 14:25

dobrý den, mám kamčatskou borůvku již 4 roky a druhý rok je zasazená v hlíně, když byla v květináči tak měla plody, co je v hlíně tak nemá nic. nevím kde je chyba? děkuji za odpověď

(helena), 2. 5. 2009, 19:28

moc děkuji za Vaši radu.Problém bude asi v tom,že bude mít málo vláhy.Na zahrádku se dostanu jednou za týden a to je pro ni málo.Zvláště ted je u nás strašné sucho.Ještě jednou děkuji a přeji hodně zdraví.

(redakce), 30. 4. 2009, 21:06

Dobrý den, zimolez kamčatský potřebuje prořezávku nejdříve po pěti letech, takže v přílišné hustotě keře by zatím problém být neměl. Příčinou by mohlo být málo slunné stanoviště či nedostatek vláhy. Doporučuje se také vysadit keřů více, alespoň dva, neboť jde o rostlinu cizosprašnou a pro oplození je vhodný pyl z jiné rostliny, může to být i odlišná odrůda. Přejeme mnoho dalších pěstitelských úspěchů!

(helena), 29. 4. 2009, 18:14

Dobrý den.Mám na zahrádce jeden keř zimolezu_kamčatské boruvky.Keř mám už asi 3roky je pěkně košatý ale na svoji velikost má málo plodu.Nevím jestli se nemá prořezat,nebo co dělám špatně.Děkuji předem za odpověd.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS