Ne pro každou odrůdu ředkviček platí stejnou měrou, že nemá ráda vysoké teploty a letní horka. Některé odrůdy v takových dnech svěsí listy a tvoří protáhlé, na průřezu dřevnatějící bulvičky, případně s dutinkami. Také mají tendenci vykvétat. Jiné odrůdy se v létě chovají mnohem odolněji.

Skalní milovníci ředkviček vědí, že k jarnímu i podzimnímu výsevu se dobře hodí například odrůda Tercia. Je však schopná poskytnout úrodu i během léta. Tercia má tmavě červené, kulovité až ploše kulovité bulvičky střední velikosti s jemnou bílou dužninou. Je odolná k praskání a vybíhání do květu.

Letním vedrům lépe odolává i tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Také Kvarta má vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužniny.

Vysévejte až do září

Vegetační doba ředkviček je okolo 30 až 40 dnů. Když je vysejete počátkem srpna, budete mít první úrodu v půli září. Kvůli prodloužení sklizně můžete vysévat v sedmi až desetidenních intervalech od konce července do začátku září. Semena sejte do řádků vzdálených 12 až 15 cm do hloubky 1 až 2 cm, výsevek je 2,5 až 3,5 g/m2. Nezapomeňte, že v letních měsících je nutná pravidelná závlaha.

Ředkvičky můžete sklízet do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do −3 °C a starší dokonce až −6 °C.

Vyzkoušejte různé odrůdy

Pro podzimní pěstování se výborně hodí i odrůda Kvinta, perspektivní raná až poloraná odrůda ředkvičky pro rané polní pěstování i pro podzimní výsevy po 15. srpnu. Větší kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou má bílou, jemnou dužninu, velmi odolnou vůči houbovatění. Kvinta je rovněž velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Pro nejpozdější zářijové výsevy se osvědčila odrůda Prima. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijete její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Velké podzimní ředkvičky přinášejí odrůdy Kvarta či obří Goliath.

Pozor na květilky!

Japonská ředkev typu Daikon Japana F1 má kořeny bílé, válcovité s tupě špičatým zakončením. Dorůstají délky 35 cm i více. Dužnina je jemná, šťavnatá a kompaktní, netrpí houbovatěním. Vyžaduje lehčí, hluboce zpracovanou půdu, Vegetační doba této odrůdy je kolem 85 dnů od výsevu. Klíčem k úspěchu při pěstování podzimní ředkve je zvládnutí škůdce květilky, jejíž larvy tvoří chodbičky v hlavách kořenů. Netkaná textilie zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví.

Z chemické ochrany je u ředkví i ředkviček proti květilce povoleno ošetření přípravkem Sumithion Super v koncentraci 0,15 % ihned po vzejití. Ochranná lhůta je 14 dní.

Pro Receptář Peter Gajdoštin, foto Shutterstock.com