Rajčata patří k nejoblíbenější pěstované plodové zelenině. Vyzrálá na slunci, voňavá a šťavnatá… taková nekoupíte ani na trhu. Pěstování doma má samozřejmě další výhody, jako je kontrola nad hnojením a ochranou rostlin, a také výběr ze široké nabídky odrůd různých velikostí, barev, tvarů i chutí. Díky ní můžete pěstovat i několik variant keříčkových minirajčat, vhodných do nádob a truhlíků.

Vysejte semínka

Pokud nemáte předpěstovanou sadbu, stále ještě můžete zasít semínka. Sazenice při dostatku světla a tepla stihnou do doby, kdy se umisťují ven, bez problémů vyrůst. Navíc rostliny na chráněných místech, na balkónech a u zdí, mohou plodit až do podzimu.

Výběr odrůd

Pro pěstování v nádobách jsou nejvhodnější keříkové odrůdy s drobnými plody. Najdete v nich rajčátka červená, žlutá i oranžová. Lze takto pěstovat i rajčata tyčková, ale ta potřebují ještě vyšší nádoby a oporu. Zda je rajče keříkové či tyčkové, musí být vždy na sáčku se semeny uvedeno.

Vhodné nádoby

Rajčata, pokud mají dobře plodit, jsou poměrně náročná na výživu a vláhu. Prostorné a dostatečně hluboké nádoby proto pěstování usnadní. Osvědčené jsou samozavlažovací truhlíky, do kterých můžete vysadit několik sazenic vedle sebe. V horkých letních měsících vám velmi usnadní zálivku a rajčata nebudou strádat suchem, ani pokud na několik dní odjedete. Drobnoplodé keříkové odrůdy, které splývají, vypadají půvabně i v závěsných koších.

V truhlících, košících i jiných nádobách, které vždy musí být opatřeny drenážním otvorem, můžete rajčata kombinovat i s rozmanitými kvetoucími letničkami či další zeleninou (minipapričkami, bylinkami).