Na vrcholu léta máme sklizené rostliny a musíme z nich získat osivo. Děláme to obvykle po předchozím dosušení. Neloupeme tedy ihned po sklizni, ale až po čase, když rostliny dobře vyschnou a případně ne zcela zralé části „dojdou“. Předčasně vyloupaná semena totiž mohou zaschnout, jejich osivářská kvalita je pak nižší.

Šikovné prsty na lusky a okolíky

Většinu druhů zeleniny lze dobře vyloupat nebo vytřít rukama. Otrhané lusky hrachů, fazolí nebo bobů snadno vyluštíme prsty. Nasbírané okolíky petržele, mrkve či pastináku vytíráme v dlaních. Loupeme vždy nad vhodnou podložkou – například nad širokou mísou nebo nad plachtou. Pokud jsou části rostlin příliš drsné, pracujeme v rukavicích, abychom si neporanili prsty o ostré stonky. Červenou řepu, mangold nebo lebedu zahradní zdrháváme ze stonků vždy raději s prsty chráněnými v rukavicích. U řady bylinek lze semena vyklepat přímo ze sklizených suchých rostlin, stačí jimi poklepat třeba o hranu stolu. Vypadnou prakticky jen čistá semena, což nám pak usnadní práci.

Mlácení je efektivní při větším množství

Jestliže jsme sklízeli celé rostliny nebo máme otrhaných lusků hodně, vyplatí se mlácení. Použijeme k němu vhodnou paličku či klacek, dobrá je násada od nářadí a někdo doma najde i starý cep. Mlátíme zpravidla na plachtě nebo na lněném prostěradle, a to přímo rozprostřené rostliny. Vrstvu nedáváme příliš vysokou, abychom ji dobře proklepali, a rostliny pak obrátíme a vymlátíme z druhé strany. Nakonec zkontrolujeme, zda semena skutečně všechna vypadla. Pokud se po úderech rozlétají do stran, vsuneme rostliny do pytle a mlátíme je v něm. Výhodou je i menší riziko poškození semen. Jako podklad použijeme běžný trávník nebo ušlapanou půdu, na beton raději položíme starý koberec. Vedle mlácení můžeme osiva i vyšlapávat: vhodná je čistá, suchá obuv s rovnou podrážkou.

Mlátíme jen vyschlé rostliny

Abychom mohli osivo dobře vymlátit, musí být zcela suché. Nedoschlé, nedozrálé a měkké totiž nevypadává z obalů a údery je snadno poškodí. V létě můžeme před výmlatem rozvěsit snopky na slunce, na podzim je musíme uměle dosušit doma. Při mlácení máme na paměti i to, že pracujeme se semeny, která jsou živými organismy (semínka jsou rostlinami ve stavu pomyslného spánku). Příliš silné údery nebo příliš tvrdá podložka je mohou poškodit, například rozpůlit fazole nebo poškodit klíčky. Síla mlácení tedy musí být přiměřená, aby semena vypadla, ale zároveň abychom nepoškodili zárodek budoucí rostliny. Mlátíme pokud možno jen nezbytný objem, třeba jen vrcholky salátů se semeny a ne již stonky s listím, které by zbytečně ztěžovaly následné čistění. Před výmlatem svazků rostlin vytáhneme plevele, aby jejich semena neznehodnocovala osivo.

Mlátíme:

  • jen dokonale vyschlé rostliny, aby osivo dobře vypadávalo
  • šetrně, přiměřenou silou, abychom osivo nepoškodili
  • pokud možno jen části, abychom si usnadnili čistění

Pokud mlátíme více odrůd jednoho druhu, dáváme pozor, abychom semena nesmíchali. Plachtu, pytle a další pomůcky vždy dobře vytřepeme a vyčistíme.