Po výmlatu jsou mezi semeny úlomky stonků a listů ze semenných rostlin a plevelů a nevyvinutá semena, musíme se tedy pustit do čištění. Tím současně zmenšíme objem osiva a budeme tudíž potřebovat méně prostoru k uložení. Ideálně osivo čistíme ihned po výmlatu, nevyčistěné by zbytečně poutalo vlhkost a semena by se mohla znehodnotit. V domácích podmínkách semena čistíme na sítech i proudem vzduchu.

Semena nejsnáze vyčistíte na sítech

Je výhodné mít několik rozdílně velkých sít s různě velkými oky. V malém si často vystačíme se sítky a cedníky, které máme v domácnosti v kuchyni, případně je zakoupíme. Kovové jsou sice dražší než plastové, ale vydrží obvykle déle. Osvědčená jsou stará kulatá síta s dřevěnou obroučkou, na Moravě lidově nazývaná žibérka, která najdeme na starých chalupách a statcích. Jsou-li nepoškozená a funkční, vykonají ještě cenné služby. Šikovný kutil si sadu sít vyrobí.

Obvykle nejprve větším sítem odstraníme hrubé nečistoty, tedy zejména velké úlomky stonků a listů. Semena propadnou i s menšími nečistotami na plachtu, kterou pod síto rozložíme. Následně použijeme jemnější sítko, na kterém naopak zůstanou semena a propadnou drobné úlomky nebo prach. Dobře se pracuje s kulatými sítky, s nimiž čistíme plynulými krouživými pohyby.

O zbytek nečistot se postará vyfoukání

Po čistění na sítech zůstanou v osivu nečistoty velké jako semena, jsou však lehčí, proto je můžeme vyfoukat. Použijeme vhodnou pomůcku, například širší plochou misku nebo plech na pečení. Nasypeme na ně semena, do kterých foukáme. Lehké nečistoty vylétnou, těžší semena zůstanou, přičemž krouživými pohyby i mírným nadhazováním vynášíme na povrch lehké zbytky. Současně se zbytky listů vyletují i hluchá a nevyvinutá semena, která jsou lehčí než ta vyvinutá. Hluchých semen, byť vypadají na pohled jako dobrá, nám nemusí být líto, protože přece chceme získat kvalitní osivo. Snaha o zachování těchto semen patří k začátečnickým chybám.

Při přesypávání vítr šetří plíce

Pokud již nestačíme s dechem, použijeme metodu přesypávaní. K tomu potřebujeme dvě přiměřeně velké kuchyňské misky, nejlépe jednu větší a jednu menší. Přesypáváme venku na mírném větříku z menší misky do větší. Vítr odnese lehké nečistoty a hluchá semena, ta těžká kvalitní spadnou do spodní misky. Pro jistotu čistíme nad plachtou, abychom zachytili i semena, která vypadnou omylem. Máme-li větší množství osiva, použijeme větší nádoby a přesypáváme například z kbelíku do plastového škopíku, který položíme na zem a pod něj rozprostřeme plachtu. Aby semena při pádu z velké výšky nevyskakovala, můžeme škopík vyložit plátnem.

Foto: autor, G. Dostálková a archiv Gengelu