Proč si kupovat drahé potravinové doplňky a dovážené plodiny, když si pod ořešákem nebo lískou můžeme nasbírat oříšky a uskladnit si tento nutriční poklad na zimu.

Klátit nebo čekat?

Plody ořešáku královského (Juglans regia), známého též jako ořešák vlašský, sklízejte, až když jsou opravdu zralé. V té době zelené oplodí tmavne, puká a ořechy vypadávají na zem. Chcete-li sklizeň urychlit a ořechy klátíte, můžete poškodit větve ořešáku. Navíc nedozrálé ořechy jsou náchylnější ke vzniku plísní, nemají tu správnou chuť a jádro ve skořápce může seschnout a znehodnotit se. Sbírat ořechy choďte pravidelně, neměly by ležet pod stromem déle než dva dny, jinak začnou zahnívat. Sběr si usnadníte, když trávu pod stromem včas posečete a rozprostřete pod něj plachtu.

Lískové oříšky sklízíme podobně, některé druhy s krátkou punčoškou (obal, ve kterém oříšek je) vypadávají na zem, jiné, tzv. lombardská odrůda, se musí očesat, když začínají hnědnout a z punčošky oloupat.

Pozor, slupky ořechů barví

Nasbírané ořechy zbavte zbytku oplodí (rubiny) a očistěte je. Pozor, slupky vlašských ořechů barví silně do tmavohněda, obsahují výrazné přírodní barvivo (juglon), které se používá do samoopalovacích krémů a k barvení vlasů. Vybavte se proto raději rukavicemi, barvivo by se na rukou i prstech drželo pěkných pár dní. Pokud už se ušpiníte, vyzkoušejte citrónovou šťávu, očistná koupel a pořádné drhnutí by vás mělo zabarvení zbavit. Vláknité zbytky slupky na skořápce odstraňte pomocí kartáčku, ořechy neumývejte ani neoplachujte ve vodě.

Očištěné ořechy rozprostřete do jedné vrstvy a sušte na suchém a větraném místě 3-5 týdnů, ideální teplota k sušení se pohybuje okolo 25 °C.

Skladování: ve skořápce nebo vyloupané?

Usušené ořechy ořechy uložte do vzdušných pytlů (vhodné jsou například jutové nebo rašlové pytle) a zavěste na suché, ale ne příliš chladné místo. Raději je nenechávejte v bednách na zemi, mohli by se k nim dostat nevhodní konzumenti a pochutnat si na vaší úrodě.

Zavěšené vám ořechy vydrží po celou zimu, dokud je postupně nespotřebujte. Kdo se ale potýká s nedostatkem místa, raději ořechy vyloupe. Tím se však zkrátí doba jejich trvanlivosti, kvůli vysokému obsahu tuků ořechy snadno žluknou. Vyloupaná jádra můžete ještě nechat několik dnů doschnout a pak je uskladníte několika možnými způsoby.

Chladnička, mrazák nebo zavaření?

Pro rychlejší spotřebu v horizontu několika týdnů je uložte do uzavíratelné sklenice a nechte v kuchyni nebo ve spíži. Uchovávání v lednici prodlouží trvanlivost ořechů, vydrží vám dva až tři měsíce. Skladovat můžete jádra v celku i namletá, uložená ve sklenicích nebo v sáčcích.

Šikovnou metodou konzervace jádrovin je také zamrazení, dejte ořechy do nádobek nebo sáčků, vložte do mrazáku a máte vystaráno, ořechy vydrží krásně i rok. Pokud však máte mrazák malý nebo plný jiné úrody, zkuste zavařování. Oříšky vložte do skleniček, sklepejte, aby se jich tam vešlo co nejvíce a uzavřete. Sklenice sterilizujte, asi 20 minut, pak otočte víčkem dolů a nechte vychladnout. Rychle zavařené jsou v mikrovlnné troubě, otevřené skleničky umístíte do trouby, zapnete na tři minuty a ihned zavíčkujte. Takto ošetřené ořechy vydrží až několik let.

Skořápky nevyhazujte, myslete na Vánoce

Zbylé skořápky od ořechů nevyhazujte, poslouží jako dekorace při tvorbě adventních věnců nebo ozdobných mís na stoly. Vyrobíte z nich také lodičky, které si pustíte po vodě při Štědrém večeru. Vynikající jedlý dárek vytvoříte naložením ořechů do medu v poměru 1:1. Pak stačí skleničku dozdobit a uložit před nenechavci, aby vám do připravené dárečky předčasně nezmizely.