Pokud v dubnu vysadíme sazeničky, můžeme první voňavou úrodu sklízet už v květnu a pak po celé léto až do podzimu. Ale i pro pěstování ze semínek je počátek jara vhodný čas, do začátku léta se budou bylinky bujně zelenat. Především rychle rostoucí jednoletky, jako je kopr, koriandr, bazalka, petrželka či roketa, se vyplatí pěstovat ze semen. Vytrvalé druhy, jako je tymián, mateřídouška, rozmarýnka, yzop, šalvěj či levandule, klíčí a rostou pomaleji. Může být výhodnější koupit sazeničku, nebo získat větvičku a nechat ji zakořenit.

Pokud budeme bylinky pěstovat venku, na balkóně či terase (na sluníčku a čerstvém vzduchu se jim daří), umístíme je tam až v květnu, kdy pominou mrazíky. I otužilým druhům půjde klíčení a počáteční růst lépe v teple za oknem nebo ve skleníku. Teplomilnou bazalku či koriandr by mráz dokonce zničil.

Truhlíky a květináče

Pro žíznivé druhy jsou výhodou nádoby a truhlíky samozavlažovací, s rezervoárem vody a s knoty, které vlhkost vedou ke kořenům rostlin. Pro suchomilnější jsou nejlepší klasické hliněné květináče, které dýchají a nedojde v nich tak snadno k přemokření. Využít však můžeme i rozmanité netradiční nádoby, vyřazené hrnce, pomalované plechovky, fólií vyložené košíčky… jen by měly mít buď odtokový otvor a podmisku, nebo alespoň pořádnou vrstvu drenáže ze štěrku či perlitu na dně.

Pokud máme k dispozici kvalitní vyzrálý, dokonale rozložený (jemný a lesem vonící) kompost, stačí ho smíchat s pískem nebo perlitem a prvotřídní substrát pro bylinky je připravený. Máta, petrželka, bazalka, kopr, koriandr a další jednoletky a rychle rostoucí bylinky ocení substrát výživnější. U vytrvalých středozemních druhů, jako je tymián a rozmarýna, by měl písek tvořit až polovinu substrátu. Většina bylinek ocení i příměs dřevěného popela. Jako drenáž poslouží vrstva štěrku, nebo kousky dřevěného uhlí. Substrát pro bylinky můžeme také zakoupit, k dostání jsou i speciální bylinkové v biokvalitě.

Voňavá sklizeň od jara do podzimu

Veškeré bylinky můžeme průběžně zastřihovat a výhony používat v kuchyni. Rostliny nejenže ochotně obrazí, ale budou ještě košatější. Pouze u vytrvalých, dřevnatějících bylinek, jako je rozmarýnka, tymián, šalvěj a levandule, nesestříháváme výhony až na staré, holé dřevo – to již obráží neochotně. Aby byly keříčky košaté, je třeba je zaštipovat pravidelně od mládí.