Česnek medvědí - seznamte se

Česnek medvědí (Allium ursinum) je vytrvalá léčivá bylina. Jak je patrné na fotografii, pod zemí má 4-6 cm dlouhou a 1-2 cm silnou cibuli s bělavými až žlutavými obalovými šupinami a nad zemí 15-40 cm vysoký stonek s dvěma až třemi přízemními listy o rozměrech 10-20x2-5 cm. Rostlinu zakončuje květenství a tobolka, což je plod.

Česnek medvědí roste na písčitohlinitých až jílovitých půdách, nejčastěji ho najdeme na vlhčích, spíše stinných místech, třeba v lužních a listnatých lesích, kolem potoků nebo na úpatích svahů. U nás se vyskytují dva poddruhy: česnek medvědí pravý a ukrajinský. Pravý se vyskytuje roztroušeně ve východních Čechách a na Moravě, neobjevuje se však v západních a jižních Čechách. Ukrajinský roste většinou na Moravě, v Čechách ho najdeme pouze vzácně ve východní části. Oba poddruhy se od sebe odlišují květní stopkou, která má buď bradavky (pravý česnek), nebo je hladká (ukrajinský).

Kdy a jak sklízet medvědí česnek?

Záleží na aktuálním vývoji počasí v daném roce a pochopitelně také na lokalitě, kde jej pěstujeme. V nejteplejších oblastech se první lístky mohou objevit již koncem prvního březnového týdne, naopak během května už je rostlina v plném květu. Nejvíce živin mají listy v době, kdy ještě česnek nejde do květu. Ale ještě i v době květu můžeme listy kulinářsky využít. A podobně jako květy pažitky můžeme využít k přizdobení pokrmů i květy medvědího česneku. Na rozdíl od pažitky musíme počítat s tím, že sklizeň listů nebude možná příliš dlouho. Po odkvětu začnou dozrávat semena, listy začínají žloutnout a zasychají. Není to důsledek špatné péče, ale přirozený proces. Rostlina odpočívá a nabírá síly pro bujný růst v příštím roce.

Je medvědí česnek chráněný?

Česnek medvědí v České republice obecně zákon nechrání. Ale pokud ho natrháme v chráněné krajinné oblasti nebo v přírodní rezervaci, můžeme dostat pokutu. I jinde se však k němu chováme šetrně a místa výskytu nepleníme. Vždy je vhodnější sbírat jednotlivé listy a nikoli vytrhávat celé rostliny i s cibulkou.

Medvědí česnek můžeme snadno pěstovat i v zahradě

Pro pěstování v zahradě se nejlépe hodí podobná místa, na jakých se tomuto česneku daří v přírodě, tedy vlhčí a spíše stinná. Česnek medvědí se snadno množí semeny i cibulkami. Osivo je dnes běžně k mání v zahrádkářských prodejnách, prodává se i předpěstovaný v nádobách (kontejnerech). Vysazujeme vždy několik cibulek společně (5-10 kusů). Cibulky sázíme tak, aby nad jejich vrcholem bylo přibližně 5 cm půdy. Pokud nemáme k dispozici zahradu, můžeme pěstovat medvědí česnek v omezeném množství třeba na balkoně. Jen musíme počítat s velmi skromnou sklizní. Ale pro zpestření jarních pokrmů se určitě bude hodit.

Semena vyséváme do hloubky 1 cm, nejlépe v období září-listopad. Počítat bychom měli s delší dobou klíčení, může trvat až měsíc. Výhodné je nechat rostliny v zahradě rozrůst a vykvést, samy se pak budou dál vysévat.

Využití v kuchyni je časově omezené, ale velmi mnohostranné

V kuchyni lze česnek medvědí použít na desítky způsobů, a to jako čerstvou bylinku i na tepelné zpracování. Zatímco u česneku kuchyňského se používají stroužky, u medvědího si kuchaři cení hlavně listů; můžeme je přidat všude tam, kam bychom přidali česnek či pažitku, lze z nich připravit pesto či salát, nasekat je na chleba s máslem nebo na vařené brambory. Listy také můžeme jednoduše spařit jako listový špenát nebo využít na přípravu polévky.