U ostružiníku dáváme přednost jarní výsadbě. Rostliny mají být dobře zakořeněné v bazální části a v kořenovém systému mají mít vytvořené adventivní pupeny. Právě z těchto pupenů se zpravidla v prvním roce vytvoří dva až tři mladé pruty.

Řez v prvním roce a vyvazování

  • Dlouhé výhony při výsadbě zkrátíme na dva až tři pupeny, čímž podpoříme růst mladých výhonků z oček nacházejících se na kořenech.
  • Jakmile olistěné pruty po výsadbě dorostou výšky kolem 1 m, rovnoměrně je rozmístíme na drátěnku a přivážeme je.
  • V prvním a ve druhém roce po výsadbě necháváme tři výhony.
  • V dalších letech v plné plodnosti ponecháváme u poléhavých ostružiníků vždy po šesti výhonech, ostatní slabší a přebytečné výhony odřežeme u země.

U poléhavých typů ostružiníku i u přechodových typů (malinoostružiník) je lepší vybudovat opěrnou konstrukci už před výsadbou. Je to nutné proto, aby se vyrůstající, ještě nezdřevnatělé bylinné prýty ostružiníku nevylamovaly.

Vzpřímeně rostoucí ostružiník (Wilsonův raný) pěstujeme většinou bez drátěnky nebo podobně jako maliníky na drátěnce bez vyvazování, výhony pouze zastrkáváme mezi dvojdrátí.

Zkracování výhonů

U silně rostoucích odrůd se doporučuje pro snadnější sklizeň zkracovat konce prýtů ve výšce kolem 2 m. U bujně rostoucích plazivých ostružiníků i malinoostružiníků je letní i předjarní řez nezbytný. Pokud bychom letní řez na předčasných letorostech vyrůstajících z paždí listů neudělali, keř by byl příliš přehoustlý.

Jakmile letorosty dosáhly délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů, rostliny budou přehlednější, usměrníme jejich růst a umožníme přístup světla do keře a usnadníme si také práci při vyvazování a tvarování keřů.

Odstranění odplozených výhonů

Výhony z předcházejícího roku přinesou plody.

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Řez postranních výhonů

K řezu postranních výhonů přistoupíme v oblastech s mírným klimatem koncem srpna až počátkem září, kdy bazální část začíná dřevnatět a ponechaná očka už neproraší. V našich klimatických podmínkách je ovšem lepší nechat řez až na příští jaro, na dobu těsně před rašením.

Postranní výhony krátíme na dva až tři pupeny, z nichž vyrostou letorosty, které kvetou a plodí.