Jak vyřezat dýni na Halloween?
26. 10. 2015

Jak vyřezat dýni na Halloween?

Svítící dýně pohádkově září do podzimního večera. Jak vyrobit dýňové strašidlo pro radost dětí i dospělých? Nabízíme návod i fotogalerii pro inspiraci.

Halloween rozsvěcí sychravý podzim 31 října. Tento svátek se  zajímavou historiií, přinesli do Ameriky Irové. Již ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které kladli na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Proto se i převlékali do strašidelných kostýmů a dávali za domovní dveře sladkosti. V Americe pak místo chybějící řepy začali využívat dýně. K rozsvíceným vyřezávaným dýním se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí ani v nebi, ani v pekle, a bloudí světem s dýní s uhlíkem uvnitř.

Původně uvnitř dýní opravdu zářily kousky řezavého uhlí (což mohlo vypadat díky temnějšímu tónu a červenější záři ještě o něco strašidelněji), teprve později svíčky. Pro bezpečné osvětlení do dýní vkládejte svíčky ve skleněných ochranných kelímcích, nebo tzv. hřbitovní.

Vyřezávání dýně na Halloween

Jak vyřezat strašidelnou dýni? Postup krok za krokem:

 • i

  Při vydlabávání dejte pozor, aby se slupka dýně příliš neztenčila, pak by nemusela být dostatečně pevná.

  Nejprve ostrou a velkou lžící vydlabejte z dýně dužinu. Otvor musí být dostatečně velký (asi jako 2/3 dýně), kvůli snadnému vydlabávání i pozdějšímu vkládání svíčky. Řez veďte jej kolem stonku dýně.
 • Velké dýně také můžete jednoduše přeříznout na půl a vytvořit masku za každé poloviny tak, že řeznou plochou bude stát na zemi.

Jak naložit s dužinou? Vyzkoušejte lahodné dýňové kompoty a džusy. Výtečné jsou ale i méně tradiční pokrmy z dýně, například slaný dýňový koláč či dýňové kari.

Halloween - vyřezané dýně

Dobré nástroje, základ úspěchu

 • Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože.
 • Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla. Existují i speciální pilky a další nástroje pro jemnou práci. Pro vytvoření obličeje či jednoduché siluety pravděpodobně s dobrým nožem vystačíte. Maličká „pilka zlodějka“ se však například pro vyřezání složitější siluety z velké dýně může hodit.
i

Aby vyřezávaná část dýně nevypadla celá, nesmí být jednotlivé otvory příliš pospojované.

Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje, veselé i děsivé. Oblíbené jsou také siluety, například koček, netopýrů…ale vytvořit můžete cokoli, co vaše fantazie a tvořivost přinese. Siluety mohou být prázdné a tudíž svítící, ale ještě působivější jsou plné na prázdném poli kolem nich. Zde je však ještě důležitější dobrá rozvaha než u obličeje. 

Předkreslení obrázků a šablony

 • Obličej či siluety si můžete rovnou nakreslit na dýni lihovým popisovačem či měkkou tužkou.
 • Pro složitější vyřezávání si můžete vytvořit nejprve papírovou šablonu, a tu na dýni přenést.
 • Lidé, kteří jsou zručnější u klávesnice počítače nežli papíru s tužkou, používají i různé programy pro kreslení a výsledný obrázek si vytisknou.
 • Snadné je nalézt a použít vhodný obrázek, který již vytvořil někdo jiný. Šablony si můžete stahnout například na stránkách: http://www.celebrating-halloween.com a na řadě dalších. Stačí do vyhledávače obrázků zadat například "halloween cat", pokud si přejete siluetu kočky, nebo "halloween templates či patterns" pro vzory různé.

halloween

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně?

Rychlé vysušování, ke kterému přispívá svíčka uvnitř, ubírá dýním na kráse hned druhý den.

 • Pokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody.
 • Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku „zakonzervuje“ . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.

Halloweenské dýně pro inspiraci

halloween

Foto: Flickr, Spider.Dog

halloween

Foto: Flickr, Steve

halloween

Foto: Flickr, Amelia Exra

halloween

Foto: Flickr, Mike McCune

halloween

Foto: Flickr, Out.of.Focus

halloween

Foto: Flickr, Spencer Wright

halloween

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zajímavé

(sonja), 29. 10. 2015, 10:57

Vaše nápady jsou velmi zajímavé. Hlavně potěšili moje děti.

Halloween? Proč ne.

(Lukáš), 1. 11. 2014, 00:12

Mám rovněž malého syna a nevím proč bych mu tu radost nedopřál s tím, aby si vydlabal dýni v nějaké strašidlo. S rodinou to ani nebereme jako "americkou" či jinou tradici. Syn se vyblbne a u baráku to je potom jako zajímavá dekorace. Pro kritiky: Co pro nás ČR dělá aby každý z nás byl proto za každou cenu vlastenec? NIC

Jo jo, bylo to tu už před válkou:-)

(silvestr), 28. 10. 2014, 21:57

Už moje babička která byla ročník 32 mi vyprávěla jak dlabali burínu a chodili s ní strašit po vsi. A představte si, koho s ní chodili strašit!!! Do Zlivic jezdil se svou maringotkou slavný český loutkář Kopecký. No a samozřejmě zatímco rodiče hráli, tak místní děcka nenapadlo nic jinýho než vydlabat řepu, narazit na klacek, zapálit svíčku. A zabouchali na bok maringotky, zahuhlali a vstrčili burínu do okna. No a malý kluk uvnitř z toho pochopitelně mohl dostat psotník:-) Ještě dnes vidím babi jak se smála když popisovala jak ječel na půl vsi...

pro Petru

(Ryksa), 27. 10. 2014, 17:55

Opět jeden omyl...tenhle svátek sem nepřešel z Ameriky, naopak, byl tam z Evropy vyvezen :-D Samhain (ze staroirského samain) je název keltského svátku, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři se tímto slovem označoval také měsíc listopad, přesněji řečeno první tři týdny tohoto měsíce. Ve skotské gaelštině se tento svátek píše jako Samhainn nebo Samhuinn, kdežto listopad jako an t-Samhain. V galském kalendáři z Coligny z 1. stol. př. n. l. je Samhain uveden jako Samonios.

Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Když byla na začátku 1. stol. n. l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody. K symbolům Samhainu přibylo obilí a ovoce. Během dalších asi 500 let se šířil vliv katolické církve. Papež Řehoř IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a pro období Samhainu vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows' Day, z toho vzniklo pozdější Halloween). Ale lidé to vyřešili tak, že prostě slavili svátky oba. V 16. století už byly svátky prolnuty tak, že se slavily jako jeden.Tradice Samhainu do současnosti přežila především v podobě Halloweenu, svátku, který se slaví v podvečer 31. října především v anglicky mluvících zemích - jak v Irsku a Británii, tak i např. ve Spojených státech, kam tento svátek přenesli irští emigranti. :-D takže, milí obránci církve svaté a tradičních zvyků...ten vámi tak zatracovaný svátek je daleko starší a tradičnější, než dušIčky :-D zase jednou nejvíc křičí, ti, kteří toho o dané problematice nejmíň ví, že? :-D

RE: pro Petru

(VWPsQNu_c7P~QktcVWPjEp~6Kx), 28. 10. 2014, 00:59

Zajímavé, výstižné a poučné. Děkuji :-)

co na tom?

(lulu), 23. 9. 2014, 09:46

Proč ne, když se to dětem líbí? Také používáte doma jen české výrobky? Tv, pračky, lednice, mobily....??? Asi ne, že? Tak nevím co je špatného na tom vydlabat si dýni, dýně prostě k podzimu patří a je mi šumák, jaký svátek slaví v Americe. Zrovna dnes školka pořádá na zahradě dlabání dýní a můj pětiletý syn, nemá o Haloweenském svátku ani potuchy, ale nesmírně se těší, že si z dýně udělá strašidlo. Chce to trochu rozumu a tolerance. Pěkný den.

Vyřezávané dýně

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 11. 11. 2013, 15:31

Vyřezávání dýní přivezli do Ameriky přistěhovalci je to starý keltský svátek, takže žádná Amerika.

Jdu blejt

(VWPsQNuH0mEkQNs6JyvjFo), 29. 10. 2013, 13:02

Jděte s celým Halloweenem do háje. Sakra, to jsme Češi, vlastenci? Neskutečný, ještě tenhle americký svátek podporujte na českých stránkách. Je mi blivno! Co třeba příspěvek o Dušičkách?

RE: Jdu blejt

(Lída), 30. 10. 2013, 13:54

můj táta, rok narození 1928, na vesnici kousek od Mníšku pod Brdy dlabal na dušičky dýně s kamarádama, dělali z nich strašáky a chodili s nimi po vsi, takže to bylo už před druhou světovou válkou, určitě taky někde jinde v České republice, není to tak nový svátek.....

RE: Jdu blejt

(Marie), 30. 10. 2013, 12:41

Až budou dušičky, bude se psát o dušičkách. Tak těm dětem radost z dýňových lampiónů dopřejte, co je na tom špatného? Také nejíte brambory, protože pocházejí z Ameriky? Volat po vlastenectví a vyjadřovat se přitom vulgárně, to je typické.

RE: Jdu blejt

(VWPsQNuxWgqkQNs6JyvjFo), 29. 10. 2013, 18:38

Paní Petro!
Naprosto s vámi souhlasím,když navíc pamatuji doby,kdy jsme takhle do zadku lezli rudé velmoci.Svět se měn a bude.Já už mám ubytovaného číňana na půdě.

pavbal@seznam.cz

(VWPsQNujW_xkQMQm~9nx5f56Kvm.h74Vl), 27. 10. 2012, 14:24

pavli, pro zajímavost.

halloween???

(VWPsQNuvWgnjFm4Umbm~g), 6. 11. 2011, 17:39

Proč halloween? Ach jo, kam se poděly staré české zvyky...?? :-((

Halloween

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 1. 11. 2011, 19:50

dýně

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS