8. 7. 2010

Jak založit voňavou bylinkovou zahrádku?

Čerstvé aromatické bylinky poslouží jako výborné a zdravé koření, připravíte z nich léčivé nálevy, obklady a koupele. Jsou krásné, voňavé, odpuzují mnohé škůdce, sytí včelky, čmeláky a motýly.

Bylinkové zákoutí na zahradě je mnohostranně užitečné. Od jara do podzimu máme k dispozici čerstvé výhonky bylinek, květy, listy i semena. Aromatické rostliny zároveň vytváří půvabné zátiší, které se často stává nejvyhledávanějším místem k odpočinku. Jsou totiž pohledné, přívětivé, a pokud zvolíte před větrem chráněné stanoviště, jejich vůně se bude na místě držet. Lákají motýly, včely.

Vůně slunce

Řada aromatických rostlin (především stálezelené, dřevnatějící keříky pocházející ze středomoří) má shodné nároky na slunnou polohu. Čím více slunečních paprsků jim dopřejeme, tím voňavější budou. Menší skupině pěstovaných bylinek pak svědčí místo polostinné či stinné (máta, petržel, čechřice aj.). Jednoletky, jako je bazalka, jsou rovněž náročnější na vláhu. Včelka na dobromysli

 • Potřebují rovněž propustnou půdu.
 • Ideální je mírný sklon či modelace bylinkové zahrádky, orientace na jih či východ. Postačí však i slunné místo na rovině.
 • Proti větru bylinky nejlépe ochrání nízký živý plůtek, proplétané lískové větve, nebo i ochrana sestávající z vyšších odolných bylinek, jako je levandule či šanta.

Zastřiháváním získají bylinky pěkný kompaktní tvar, doplnit je dále mohou druhy a variety půdopokryvné. Vyšlechtěna je i řada vysloveně ozdobných odrůd, které si zachovávají chuťové vlastnosti i vůni.

 Bylinková zahrádka

Různé podoby a uspořádání

Již na metru čtverečním na osobu lze při optimálním osazení vypěstovat dostatek bylinek pro běžné užívání. Pokud máme prostoru více, zahrádka může být druhově bohatší, a přebytky ze sklizně lze uchovat na zimu.

Bylinkovou zahrádku je možné uspořádat nejrůznějším způsobem. V minulosti vzniklo mnoho stylů bylinkových zahrad a lidská fantazie a tvořivost jejich podoby stále rozvíjí.

 • i

  Do promyšleně uspořádané bylinkové zahrádky se hodí především trvalky, jednoletky pak na okraje. Při vaření oceníme, když bylinky nebudou příliš daleko od domu.

  Můžete vytvořit styl formální, kde jednotlivé úseky v podobě čtverců, polokruhů a.j. odděluje tvarovaný živý plůtek například ze zimostrázu.
 • Přírodní, uvolněná podoba vznikne, když se zvlněná cestička vine mezi polštáři voňavých bylin, a místo proti větru chrání například plůtek z jemné šanty kočičí, nebo treláž s popínavými rostlinami.
 • Nižší bylinky vysazujeme či vyséváme dopředu, vyšší na pozadí.
 • Na cestičky i jako jednotlivé nášlapné plochy jsou ideální ploché kameny. usnadňují péči i sklizeň a přispívají k akumulaci blahodárného tepla, které bylinkám svědčí a také je přiměje k uvolňování vonných silic.
 • Bylinkovou zahrádku může doplnit i zahradní jezírko a u něj stinný kout pro vlhkomilné druhy bylin.
 • Rozhodně by zde neměla chybět lavička či zahradní křeslo pro posezení, aby bylo možné si voňavou pohodu v klidu vychutnat.
 • Poslouží klasické či vyvýšené záhonky (ideální pro těžké půdy).
 • Půvabná je bylinková skalka či skalka ve tvaru spirály.

 Bylinková zahrádka

Bylinky chrání zeleninu

Bylinkovou zahrádku je velmi výhodné umístit blízko zeleninové, protože mnohé aromatické byliny odpuzují mšice a další škůdce. Bylinky mohou záhonky se zeleninou také přímo lemovat. Zrovna tak chrání okrasné rostliny. Osvědčená je například kombinace růží a levandulí, jež se skvěle doplňují i vzhledem a vůní.

Vhodné kombinace bylinek a zeleniny:

 • bazalka + rajčata, okurky, cibuloviny
 • kerblík + saláty a ředkvičky, odpuzuje i slimáky
 • koriandr + košťáloviny, okurky, jahody, červená řepa
 • levandule + saláty, růže
 • majoránka + mrkev
 • saturejka + fazole a cibuloviny
 • tymián + veškerá zelenina, především listová

Bylinková zahrádka

Příprava půdy a další péče o bylinky

Těžké půdy před založením bylinkové zahrádky vylehčíme pískem, velmi jílovité si žádají i drenáž, nebo vyvýšené záhony či skalku.

Vhodný je také přídavek dřevěného popela v množství dva kbelíky na metr čtverečný. Mimo dalších prvků přidá do půdy vápník, který většině aromatických bylin svědčí. Prospěje jim i menší dávka vyzrálého kompostu, ale obecně na živiny náročné nejsou, přemíra dusíku naopak potlačuje jejich voňavost. 

Vzhledu bylinkové zahrádky i rostlinám samotným prospěje mulčování. Pro teplomilné bylinky jsou ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo a pod bylinkami velmi dobře vypadají. Použít však můžeme i jakýkoli organický materiál, štěpku, řezanou slámu a podobně.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

spirala

(Libor), 16. 9. 2014, 20:58

Pri vystavbe spiraly je potreba zvolit odolnejsi material a dat si zalezet pri provadeni. Jinak se vam za dva roky zmeni v beztvarou hromadu. Doporuciji bridlici, dobre se s ni stavi.

půda pro bylinky

(), 7. 5. 2014, 13:47

jak je vhodný popel z lisovaných dřevěných briket z kůry a tvrdého dřeva. Dík za odpověď.

RE: půda pro bylinky

(), 7. 5. 2014, 14:51

Pokud jsou brikety dřevěné, jedná se o dřevěný popel a ten je velmi vhodný. Přeji úspěšné pěstování :)

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Lunární kalendář

Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat

Orchideje - Jak úspěšně pěstovat doma i venku

Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék

Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort

Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie

Grilování - recepty, tipy a triky na letní grilování

Eknihy - ke stažení zdarma o zahradě a domově

Recepty na vánoční cukroví - to nejlepší cukroví podle našich receptů

Portál provozuje Tarsago | © 2016 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS