„Zkuste si vyčlenit záhonek pro pěstováni máku. Získáte ekologicky čistý produkt bez chemie. Kromě úrody vypěstujete na zahradě další rostlinu, která se vám bude líbit. Zajímavé jsou její listy, květ i plod," doporučuje Josef Nečas z Letovic. Své zkušenosti shrnul do deseti rad:

Jak pěstovat mák

  1. Vhodné jsou půdy střední, v dobré kondici bez hnojiv, dobře zásobené humusem a živinami, ale čerstvě nehnojené chlévským hnojem. (Odborně řečeno: máku prospívají půdy vhodné pro plodiny tzv. 2. trati − cibuli, kořenovou zeleninu, saláty). Do půdy zapravujeme dusík: na jeden ar aspoň 0,7 kg (2/3 v síranu amonném před setbou a 1/3 v ledku po vyjednocení).
  2. Pro zjednodušení: Na dva zahradní záhony (celková rozloha asi 10 m2) před výsadbou zapravíme 20 dkg Cereritu či NPK a po vyjednoceni 10 dkg ledku.
  3. Mák sejeme včas, nejdříve ze všech plodin, můžeme sít už na sníh, nevadí, když semínka zapadají sněhem, nezmrznou. Nemělo by se však sít na bláto.
  4. Na ar půdy vyséváme zhruba 20 g máku (semeno nemoříme). Pro usnadnění výsevu se doporučuje objem ztrojnásobit příměsí téže velikosti a hmotnosti. Jako příměs lze použít i upražená semena máku, která nevyklíčí. Sejeme řídce, do řádků asi 30 cm vzdálených, do hloubky 0,5 cm. Za vlhka mák vzejde i z povrchu i z větší hloubky
  5. Důležité je mák včas jednotit, už při vytvoření 2 až 4 pravých lístků. Jednotíme na vzdálenost 10 až 15 cm, na 1 m2 by mělo být asi 40 rostlin. Při pozdním jednocení rostliny takzvaně sedí. Při jednocení nezapomeneme k rostlinkám přihrnout půdu a okopat je.
  6. Nejčastější chorobou je plíseň maková – napadená rostlina krní, má světle zelené listy, které se stáčejí k zemi. Plísni předejdeme, pokud budeme mák vysévat na stejný záhon alespoň s tříletým odstupem. Plísní napadené rostliny odstraňujeme.
  7. Ze škůdců se vyskytuje nejčastěji mšice maková, při jednocení odstraňujeme napadené rostliny, silný porost škůdci odolá. Méně často se vyskytuje krytonosec makovicový a žlabatka a další škůdci.
  8. Největší škody na máku působí ptactvo, které před dozráváním vyklovává tobolky. Ochrana je problematická, důležité je mák včas sklízet.
  9. Účinná postupná sklizeň: Obden (nebo i denně) sbíráme tak, že v kolínku zlomíme prosvětlené makovice (semeno ale musí být již tmavé). Necháme je alespoň dva dny dojít na lískách na slunci a hned potom je ručně odsemeníme, dokud jsou měkké. Jde to snadno i bez nože a semeno je téměř čisté. Pak už je jen v tenké vrstvě dosušíme a přesejeme na prachovém sítu.
  10. Z odrůd máku je nejvýnosnější Gerlach a Opál, modrosemenné se jmenují Maraton a Lazur, bělosemenné odrůdy Albín a Sokol. Z plochy 10 m2 lze při dobré péči získat až 2,5 kg semen. V jedné tobolce je jich i 18 tisíc. Pozor, pěstování máku na výměře nad 100 m2 podléhá ohlášení.

Pro Receptář Ing. Josef Nečas, Letovice