Maliny jsou ovocem s výjimečnou chutí i blahodárnými účinky pro naše zdraví. Na péči jsou přitom nenáročné, a pokud je vysadíte na vhodné místo, budou plodit po mnoho let. Díky mnoha vyšlechtěným odrůdám můžete sklízet v létě i na podzim, stačí je vhodně zkombinovat.

Kam maliník vysadit?

Místo mu najděte co nejslunnější, aby maliny dobře zrály a byly sladké. Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak postupovat?

  • Pokud sazenice vysazujete do řad, udržujte mezi nimi odstup 1,5 m a mezi jednotlivými keři pak 0,5-1 m.
  • Sazeničky zasaďte o 3 cm hlouběji, nežli byly zasazeny původně (ať už sázíte maliník zapěstovaný v kontejneru, nebo odkopek od souseda).
  • Výhony sestříhněte na 15 cm a přihrňte k nim kompost a listí. Tuto zimní ochranu mladé maliníky ocení, na jaře ji odstraníte.
  • Výhony můžete vyvazovat ke kůlům, k plůtku, na drátěnku. Silné oporu často ani nepotřebují, ovšem keře pak zaberou více místa.

Jednou nebo dvakrát plodící?

Vyplatí se pěstovat oba typy odrůd, protože dvakrát plodící vás zahrnou plody spíše na podzim, první úroda není velká. U jednou plodících naopak budete sklízet v létě. Jednou plodící maliníky plodí na výhonech vyrostlých v loňském roce. Po odplození tyto výhony odumřou (načež je vhodné je odsříhnout u země), zároveň však raší nové, které a budou plodit zase příští rok.

Remontatní, dvakrát plodící odrůdy, plodí na koncích nových výhonů. Ty samé by mohly plodit i v příštím létě, ale jen skromně – vyplatí se je ostříhat a počkat si opět na bohatou pozdně letní a podzimní sklizeň.