Maliny má každý rád. Jak je snadno pěstovat?
14. 9. 2017

Maliny má každý rád. Jak je snadno pěstovat?

Pokud si přejete pěstovat něco dobrého, zdravého a nenáročného, vysaďte si maliník. Podzim je ideální dobou, kdy zahradu o vděčné ovoce obohatit. Příští rok se už budete těšit ze sladké úrody.

Maliny jsou ovocem s výjimečnou chutí i blahodárnými účinky pro naše zdraví. Na péči jsou přitom nenáročné, a pokud je vysadíte na vhodné místo, budou plodit po mnoho let. Díky mnoha vyšlechtěným odrůdám můžete sklízet v létě i na podzim, stačí je vhodně zkombinovat.

Maliny můžete sbírat v létě i na podzim, záleží na odrůdě

Kam maliník vysadit?

Místo mu najděte co nejslunnější, aby maliny dobře zrály a byly sladké. Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m  n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak postupovat?

  • Pokud sazenice vysazujete do řad, udržujte mezi nimi odstup 1,5 m a mezi jednotlivými keři pak 0,5-1 m.
  • Sazeničky zasaďte o 3 cm hlouběji, nežli byly zasazeny původně (ať už sázíte maliník zapěstovaný v kontejneru, nebo odkopek od souseda).
  • Výhony sestříhněte na 15 cm a přihrňte k nim kompost a listí. Tuto zimní ochranu mladé maliníky ocení, na jaře ji odstraníte.
  • Výhony můžete vyvazovat ke kůlům, k plůtku, na drátěnku. Silné oporu často ani nepotřebují, ovšem keře pak zaberou více místa.

 

Na jaře se výhony zazelenají. Půdu můžete odkrýt, aby ji slucne zahřálo, a pak opět zamulčovat.

Jednou nebo dvakrát plodící?

Vyplatí se pěstovat oba typy odrůd, protože dvakrát plodící vás zahrnou plody spíše na podzim, první úroda není velká. U jednou plodících naopak budete sklízet v létě. Jednou plodící maliníky plodí na výhonech vyrostlých v loňském roce. Po odplození tyto výhony odumřou (načež je vhodné je odsříhnout u země), zároveň však raší nové, které a budou plodit zase příští rok.

Remontatní, dvakrát plodící odrůdy, plodí na koncích nových výhonů. Ty samé by mohly plodit i v příštím létě, ale jen skromně – vyplatí se je ostříhat a počkat si opět na bohatou pozdně letní a podzimní sklizeň.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Maliny

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 18. 9. 2017, 14:39

Jak postupovat pokud chci maliny obměnit a nechci zakládat nový záhon. Chci je vysadit nové sazenice na místo těch starých. Děkuji.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS