Výraznou peprmintovou vůni má máta peprná (Mentha x piperita), a máta vodní (Mentha aquatica). Varieta máty vodní Bergamot má ve vůni i stopy stejnojmenného koření. Klasickou, vyváženou mátovou vůni má také máta klasnatá (Mentha spicata) a její varieta se zvlněnými listy, máta kadeřavá (Mentha spicata var. Crispa). Máta ušlechtilá (Menta x gentilis) má výrazná, fialová květenství. Odrůda Ginger má vůni dobarvenou zázvorovým nádechem. Nasládlá, obohacená jablečným nádechem, je vůně máty vonné (Mentha suaveolens). Poléhavá máta polej (Menta pulegium) má ostrou vůni i chuť. Jednou z nejintenzivnějších a nejušlechtilejších mátových vůní je obdařena máta korsická (Mentha requienii).

Pěstování máty

  • Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatek vláhy. Svědčí jim stinné či polostinné stanoviště, ale při dostatečné závlaze snesnou i slunce.
  • Pozor na to, že máty rostou v dobrých podmínkách velmi bujně a rychle se rozrůstají do šířky. Často je třeba omezit je zábranou zapuštěnou do půdy.
  • Máty se dobře pěstují i v nádobách. Ty by však měly být pokud možno větší, aby v nich substrát příliš rychle nevysychal a nepřehříval se.
  • Mátám vyhovuje běžná zahradnická zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.

Máta polej a máta korsická jsou skvělé půdopokryvné rostliny, kterým se daří na vlhkých místech.

Máta v kuchyni

S mátou lze v kuchyni přímo kouzlit, ale je třeba počítat s tím, že její chuť je velmi výrazná. Pokud se používá společně s ostatními bylinkami, musí jí být pouze malé množství, aby je nepřehlušila.

  • Máta je výborná do jogurtových zálivek na salát.
  • Mátu můžete přidat i do tvarohových pomazánek a k novým brambůrkům na loupačku.
  • Je efektním doplňkem k různým koktejlům (tvoří i základ proslulého mochita, kde se kombinuje s třtinovým rumem a cukrem, limetkou a ledem).
  • Ozdobí a zajímavě ochutí ovocné saláty a dezerty. Nečekaně lahodně doplňuje i dezerty čokoládové.
  • V arabské kuchyni se používá do masitých pokrmů, hodí se například k jehněčímu.

Okurkový salát s jogurtem a mátou

Dvě salátové okurky nastrouháme na hrubém struhadle.

V hrnečku jogurtu nebo hustého kefíru rozmícháme 2 stroužky česneku utřené se solí, 2 vrchovaté lžíce čerstvých posekaných mátových lístků, špetku mletého bílého pepře a fenyklu, 2 lžíce olivového oleje a lžíci vinného octa.

Smícháme okurky se zálivkou, podle chuti dosolíme nebo dopepříme.

Podáváme chlazené, ozdobené mátovými lístky, případně kostičkami cukrového melounu.