Pomocníci bez motorů

Práci nám usnadní převodové nůžky s prodlouženou nebo teleskopickou rukojetí. Speciální mechanismus, založený na jednoduchém pákovém převodu, výrazně sníží sílu, nutnou k odstřižení větve. U převodových nůžek bychom měli respektovat maximální střihaný průměr, který doporučuje výrobce. Některé modely jsou určené na střih větví o průměru maximálně 32 mm, ale najdete i výrobky použitelné na větve o průměru až 50 mm.

Teleskopické řešení je vhodné pro práce ve větších výškách, kam bychom se s normálními nůžkami jen stěží dostali. Kvalitní značkové výrobky překvapí dobrým vyvážením a materiály, kde pracovní část je vyprodukována z ušlechtilé oceli, rukojeť pak z uhlíkových vláken.

Elektřina nebo benzin?

Základním a nejznámějším přístrojem pro prořezávku je řetězová pila. Pro průklest vzrostlých stromů se výborně hodí provedení s podélně zabudovaným elektromotorem. Díky tomu je přístroj užší a lépe se s ním manipuluje i ve stísněných místech. Pro náročnější uživatele jsou k dispozici malé pily se spalovacím pohonem. Plusem je nejen výkon, ale i nízká váha, která se u základních modelů pohybuje kolem pouhých 2,5 kg.

V posledních dvou letech hraje důležitou roli na celosvětovém trhu se zahradní technikou akumulátorový program. Obří výhodu představuje už solidní výdrž na jedno nabití, menší hlučnost při porovnání s pilami motorovými a modulová koncepce. Bateriové články, které použijeme s pilou, můžeme využívat i na pohánění jiných zahradních strojů z jedné produktové řady. Menší nevýhodou je vyšší pořizovací cena a u výkonných provedení také hmotnost, daná použitím akumulátoru s vyšší kapacitou.

Řežeme bez žebříku

Vyvětvovací pily jsou dalším možným strojem, který můžeme využít v rámci předjarní prořezávky. Jedná se o řetězovou pilu s teleskopickou tyčí. Větve z koruny můžeme vyřezávat bez lezení na žebřík nebo štafle. Kvalitní elektrický vyvětvovač koupíme už za dvě tisícovky, přitom jeho motor může mít příkon kolem 0,75 kW. Existují i AKU nebo motorové verze, ale jejich ceny většinou přesahují 10 000 Kč. To se běžnému uživateli příliš nevyplatí už z toho důvodu, že zařízení využije maximálně 2x ročně - na jaře a v podzimu.

Nejen pro prořezávání

Velmi nedoceněným strojem je multifunkční stavebnicový křovinořez, jenž je vybaven dělicí rychlospojkou. Díky tomuto šikovnému detailu přetvoříme ve zlomku času vyžínač na vyvětvovací pilu, kultivátor nebo plotostřih. Některé modifikace mají v nabídce příslušenství ještě prodlužovací metrovou tyč, která ukrývá náhonovou hřídel v samomazných pouzdrech. A právě to je jeden z nejlepších prvků, o kterém bychom měli uvažovat, pokud se rozhodneme si vícefunkční křovinořez pořídit a využívat jej s vyvětvovacím adaptérem. Díky tomu lze velice pohodlně pracovat i ve vyšších korunách stromů bez nutnosti šplhat po žebříku.

U těchto strojů máme poměrně hodně možností volby - od levných neznačkových strojů až po vysoce kvalitní výrobky s perfektně zajištěným zázemím, které oceníme v budoucnu, pokud budeme potřebovat náhradní díly. Dvoutaktní modely jsou obecně hlučnější, hůře startují a mají vyšší emise, naproti tomu moderní čtyřtaktní motor poskytne nejen špičkové technologie, ale především špičkovou startovatelnost, nízkou spotřebu, hlučnost a emise. Řada uživatelů určitě namítne, že čtyřtaktní provedení je méně výkonné, dnes to ale není tak úplně pravda. Rozsah využitelných otáček je sice o něco menší, za to však není potřeba motor tolik vytáčet do otáček, neboť svoji plnou sílu podává v nižších otáčkách než dvoutakt.