Kiwi jsou lahodné, příjemně sladké, šťavnaté a mají měkkou dužninu. Jediný plod dodá našemu organismu celodenní potřebu vitaminu C! Navíc obsahuje ještě dostatek draslíku (pozitivně ovlivňuje krevní tlak) a rozpustné vlákniny (upravuje hladinu cholesterolu v krvi).

Vypěstovat si vlastní kiwi můžeme i u nás. Pokud vyberem vhodné odrůdy, je poměrně otužilé. V době vegetace vyžaduje pouze přihnojování a zálivku. Neocenitelnou výhodou je, že netrpí obvyklými houbovitými chorobami, ani není napadáno škůdci. Plody vydrží až do prvních mrazů. Naví jde o pohlednou popínavou rostlinu, krásně kvetoucí a pěkně olistěnou.

Vše, co jste chtěli vědět o kiwi, ale neměli jste se koho zeptat…

Jak vypěstovat zralé a chutné plody nám poradil Ing. Jiří Obdržálek, CSc., vedoucí školkařského výzkumu Výzkumného ústavu Silva Tarouci v Průhonicích.

Které druhy kiwi jsou pro naše klimatické podmínky nejvhodnější a jaké mají požadavky na pěstování?

U nás se daří především minikiwi, tedy aktinidii význačné (Actinidia arguta) a jejím odrůdám. Původní druh pochází z Dálného Východu, ze severovýchodní Číny, severní Koreje a z přímořských oblastí Ruska. V kultuře je několik kultivarů, které se množí i v našich školkách. Doporučuji sorty Ananaskaja, Weiki a Ašoko. Jsou to popínavé rychlerostoucí liany s vyšší a pravidelnou plodností."

  • Při pěstování venku vyžadují oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny.
  • Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.
  • Vyžadují kvalitní propustnou ornici s dostatečnou zásobou živin, především vápníku, draslíku a hořčíku – základních prvků, které mají význam pro kvetení a pro nasazování plodů.
  • Ve školkách se prodávají rostliny samčí i samičí. Koupit a zasadit musíme obojí, jinak by dvoudomé kiwi neplodilo.

Jak se máme o rostliny starat během vegetace?

  • V průběhu vegetace ji hnojíme běžně dostupnými typy hnojiv. V předjaří a na jaře je to Cererit, NPK nebo dusíkatá hnojiva, jako je ledek amonný s vápencem.
  • Můžeme použít i dražší pomalu rozpustná (tzv. zásobní) hnojiva. Mají pozvolný účinek a dodávají rostlině potřebnou zásobu živin na tři, čtyři nebo šest měsíců, někdy i na celé vegetační období.

Lze rostliny tvarovat?

Pokud rostliny dobře zakoření a mají dostatečné přírůstky, doporučuji vyvazovat kosterní větvě jednotlivě, aby nevznikla nežádoucí spleť výhonů. Každý výhon (i jednoletý přírůstek) může být základem kmínku, na kterém se bude tvořit obrost. Na víceletém dřevě se pak tvoří květy a plody.

Dbáme na to, aby keř, podobně jako réva vinná, byl rozložen na stěně nebo na konstrukci. Koncové části výhonů musejí mít dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se budou tvořit květy a plody.

Kdy lze plody sklízet?

Plody minikiwi jsou oválné až kulovité žlutozelené bobule, dlouhé 20 až 25 mm a široké 10 až 15 mm. Mají příjemnou, sladce navinulou chuť.

Vyzrání je důležité. Nezralé plody jsou však nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť.